Gazeta Giełdy i Inwestorów „Parkiet" już po raz 21. uhonorowała najlepsze spółki, instytucje i menedżerów statuetkami Byka i Niedźwiedzia. Do najlepszych zarządzających po raz dziesiąty trafiły zaś Złote Portfele.

Uroczysta gala, której gospodarzem była tradycyjnie Giełda Papierów Wartościowych, zgromadziła liczne grono osobistości rynku kapitałowego, jak również świata... mody. Dlaczego? Ten sekret pozostawmy na deser.

Laury dla spółek...

W ubiegłym roku rynek nie sprzyjał inwestorom. WIG zyskał w sumie jedynie 0,3 proc., dlatego tym bardziej cieszą dokonania laureatów i nominowanych. Elzabowi przypadła statuetka za zapewnienie inwestorom najlepszego zwrotu z inwestycji – wyniósł on aż 171 proc. Inwestorzy giełdowi docenili skokową poprawę wyników finansowych producenta urządzeń fiskalnych możliwych do osiągnięcia dzięki agresywnej ekspansji na Węgrzech. Odbierający statuetkę prezes Krzysztof Urbanowicz cieszył się, że inwestorzy mogą zbierać owoce udanej restrukturyzacji firmy.

Rynek zadecydował też o nagrodzie dla najlepszego funduszu emerytalnego. Statuetka trafiła do Axa OFE. W bardzo trudnym dla branży 2014 r. Axa uzyskała 2,3 proc. zwrotu wobec średniej na poziomie 0,8 proc. Fundusz specjalizuje się w defensywnych inwestycjach i kupowaniu akcji spółek dywidendowych.

O uzyskaniu statuetki w pozostałych kategoriach decydowała kapituła. Poza nagrodzonymi zwycięzcami powinni się czuć także wszyscy nominowani. Z uwagi na dokonania, uzyskane wyniki, stosowanie najwyższych standardów korporacyjnych ta wąska grupa stanowi godną naśladowania elitę.

Asseco Poland – najlepszą spółkę z grona blue chips – kapituła nagrodziła za zapewnienie akcjonariuszom najwyższej stopy zwrotu w ramach indeksu (ponad 11 proc., a z dywidendą niemal 18 proc.) oraz znaczną poprawę wyników finansowych możliwą głównie dzięki ekspansji. Adam Góral, prezes Asseco Poland, odbierając nagrodę, podkreślił, że bez Giełdy Papierów Wartościowych sukces przedsiębiorstwa byłby niemożliwy. Asseco to szósty pod względem wielkości producent oprogramowania w Europie. Góral, korzystając z obecności m.in. wiceministra skarbu Cezarego Gabryjączyka, zaapelował o wspieranie rynku kapitałowego.

Za najlepszą spółkę z mWIG40 kapituła uznała Energę. Doceniono 44-proc. wzrost notowań w 2014 r. (z dywidendą stopa zwrotu wyniosła 52 proc.), poprawę wyników finansowych i wyższą, niż sugerowano wcześniej, dywidendę. Wiceprezes Energi Roman Szyszko podziękował za umożliwienie kontrolowanej przez Skarb Państwa spółce wejścia na warszawski parkiet.

Tytuł najlepszej spółki z sWIG80 przypadł Work Service. Kapituła doceniła konsekwentną realizację strategii zakładającej ekspansję za granicą. Spółka świadcząca usługi HR jest już obecna w 11 krajach.

Autopromocja
CYFROWA.RP.PL

Jak cyfrowa rewolucja wpływa na biznes i życie codzienne

CZYTAJ WIĘCEJ

– Cztery lata temu inwestorzy kupowali nasze akcje w IPO po 6 zł. Dziś są warte 22 zł, czyli najwięcej od debiutu – nie krył satysfakcji Tomasz Misiak, prezydent rady nadzorczej.

„Parkiet" uhonorował też statuetką najlepszą spółkę alternatywnego rynku NewConnect – 11 Bit Studios. Firma jest twórcą gry „This War of Mine", która odniosła bezprecedensowy światowy sukces. Przełożyło się to na znaczny wzrost zysków i notowań 11 Bit Studios. Wiceprezes Michał Drozdowski przypomniał, że jeszcze pięć lat temu firmę tworzyły zaledwie cztery osoby – dziś pracuje w niej dziesięć razy tyle.

Statuetka Byka i Niedźwiedzia trafiła również do najlepszego ubiegłorocznego debiutanta – Alumetalu. Wartość lipcowego IPO przekroczyła 290 mln zł. Do tej pory ten wynik nie został przebity. Od debiutu akcje Alumetalu konsekwentnie drożeją – w sumie już o 50 proc. Prezes Szymon Adamczyk przyznał, że za ubiegły rok Alumetal zgarnął wiele nagród, jednak laur „Parkietu" jest szczególnie ważny, ponieważ dotyczy obszaru giełdowego, w którym przedsiębiorstwo dopiero zaczęło się poruszać. Menedżer obiecał, że zarząd będzie codziennie walczyć o jeszcze lepsze wyniki dla akcjonariuszy.

...oraz instytucji i osobowości

Nagrodą za szczególny wkład w rozwój rynku kapitałowego w Polsce kapituła uhonorowała Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych. Doceniono wprowadzenie nowego europejskiego wymiaru infrastruktury posttransakcyjnej w Polsce, co podniosło pozycję konkurencyjną rynku.

– Ta nagroda należy się całemu rynkowi kapitałowemu, bo dzięki współpracy udało się zrealizować wiele projektów podnoszących jakość obsługi posttransakcyjnej. To również nagroda dla całego zespołu KDPW i KDPW_CCP – powiedziała, odbierając statuetkę, Iwona Sroka, prezes KDPW.

Tytuł najlepszego prezesa przypadł Andrzejowi Klesykowi – szefowi PZU, który tydzień temu został wybrany przez radę nadzorczą czołowego ubezpieczyciela na trzecią już kadencję.

Funduszem inwestycyjnym roku został Union Investment TFI. Instytucja co roku bryluje na czele rankingu stóp zwrotu. W ubiegłym roku pozyskała od inwestorów detalicznych aż 2,3 mld zł netto.

Platformą foreksową roku został DM BOŚ, a domem maklerskim – DM PKO BP.

Tytuł ekonomisty roku otrzymał Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium, analitykiem technicznym – Michał Krajczewski z BM Banku BGŻ, fundamentalnym – Maciej Bobrowski z DM BDM, foreksowym zaś – Maciej Jędrzejak z Saxo Bank Polska.

Fabryki pieniędzy

Osobną nagrodę – Złote Portfele – już dziesiąty raz „Parkiet" przyznał najskuteczniejszym zarządzającym. Z uwagi na to, jak niesprzyjające były warunki na giełdzie w zeszłym roku, laureatom należą się podwójne oklaski za zwiększenie wartości powierzonych im aktywów, w znacznej mierze ulokowanych w akcjach – łącznie 2,3 mld zł.

Najlepszy wynik wśród funduszy inwestycyjnych rynku kapitałowego uzyskał UniAkcje: Turcja (UniFundusze FIO), zarządzany przez Roberta Burdacha. Stopa zwrotu wyniosła aż 34,5 proc. Kluczem do sukcesu były akcje tureckie. 12,4 proc. zarobił zarządzany przez Marka Jurasia, Pawła Burzyńskiego, Grzegorza Witkowskiego i Przemysława Szortyka Trigon Quantum Absolute Return FIZ.

Dwucyfrowym wynikiem – 11,7 proc. – pochwalił się także zarządzany przez Krzysztofa Izdebskiego UniObligacje Aktywny, który ulokował pieniądze m.in. w tureckich papierach dłużnych. Skarbiec III Filar pod kierunkiem Tomasza Piotrowskiego uzyskał 5,8-proc. zwrot. 4,4 proc. to wynik Ipopema m-Indeks, za którego poczynaniami stał Krzysztof Cesarz. Arka BZ WBK Zrównoważony zarządzany przez Katarzynę Dąbrowską i Pawła Pisarczyka zarobił 4,3 proc. Siódmym z najlepszych funduszy był BPS Płynnościowy – ze wzrostem na poziomie 4,1 proc.

Z wybiegu na parkiet

Gala została uświetniona znakomicie przyjętym pokazem mody – jedynym w tym roku w Polsce – Ewy Minge, projektantki współpracującej ze spółką Esotiq & Henderson.

– Poza ubraniami będę teraz projektować pieniądze – powiedziała Minge, pojawiając się na scenie w czerwonych maklerskich szelkach. Notowany na NewConnect Esotiq planuje bowiem ofertę publiczną i przeprowadzkę na parkiet główny. Pozyskane pieniądze – kilkanaście milionów złotych – chce przeznaczyć na rozwój sieci sprzedaży i poszerzenie oferty.

Patronat honorowy nad galą objęło Ministerstwo Skarbu Państwa i Akcjonariat Obywatelski. Partnerami byli Goldman Sachs, GPW, KDPW, firma prawnicza GWW, Grupa Lotos oraz bossafund.pl.