Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 01.04.2015 17:13 Publikacja: 01.04.2015 17:13
Foto: Fotorzepa/Grzegorz Psujek
Bieżący tydzień, bogaty w ważne dane makroekonomiczne, dostarcza inwestorom giełdowym wielu emocji. W środę, mimo słabego otwarcia (było odpowiedzią na wtorkowe spadki na giełdzie nowojorskiej), karty na europejskich parkietach rozdawali kupujący. Do aktywności zachęcały ich lepsze niż oczekiwano dane dotyczące koniunktury w przemyśle strefy euro i największych państwach unijnych w marcu. Mierzący ją wskaźnik PMI wypadł lepiej niż oczekiwano co w kolejnych miesiącach powinno przełożyć się na rosnącą produkcję przemysłową i PKB. Dobre nastroje na rynkach po południu popsuli nieco Amerykanie. Gospodarka za oceanem, po wygaszeniu programu skupu obligacji QE, rozwija się wolniej niż oczekiwano. Dotyczy to również rynku pracy. W poprzednim miesiącu za oceanem w sektorze prywatnym powstało tylko 189 tys. miejsc pracy zamiast oczekiwanych 225 tys. W konsekwencji giełda nowojorska zaczęła środowy handel pod kreską co wystudziło zapał inwestorów na Starym Kontynencie do dalszego akumulowania akcji. Mimo to przed zamknięciem główne parkiety europejskie utrzymywały bezpieczny dystans od wtorkowych zamknięć.
Krajowy rynek akcji znów osuwa się pod własnym ciężarem. Za oceanem rekord Nasdaqa, ale rośnie ryzyko korekty.
Liczbę ofert ratują firmy z NewConnect, a wartość – Żabka. W tle jednak widać dużą niemoc polskiego rynku IPO. Jaki będzie 2025 rok?
Analitycy spodziewają się w przyszłym roku ożywienia na rynku M&A, którego początkowe oznaki już dostrzegają.
Odsetek osób mających dostęp do informacji poufnych, kupujących akcje spadł w USA do poziomu najniższego od kilkunastu lat. Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja na rodzimym rynku. Wnioski nie napawają optymizmem.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
W pierwszych minutach wtorkowego handlu na warszawskiej giełdzie aktywniejszą stroną byli sprzedający, co przełożyło się na korektę głównych indeksów.
Liczbę ofert ratują firmy z NewConnect, a wartość – Żabka. W tle jednak widać dużą niemoc polskiego rynku IPO. Jaki będzie 2025 rok?
Odsetek osób mających dostęp do informacji poufnych, kupujących akcje spadł w USA do poziomu najniższego od kilkunastu lat. Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja na rodzimym rynku. Wnioski nie napawają optymizmem.
Jednym z fundamentów GPW znów mają być inwestorzy – tak w skrócie można opisać strategiczne kierunki rozwoju operatora rynku na lata 2025–2027.
Przeciętna polska spółka rodzinna na GPW ma ponad 100 milionów złotych wyniku EBITDA, a jej wartość rynkowa przekroczyła miliard złotych w 2023 r.
Płocki koncern zmienił niedawno nazwę PGNiG Upstream Norway na Orlen Upstream Norway. W tym duchu dokonywane są też zmiany w naszym kraju.
Integracja będzie przeprowadzana w oparciu o zależną spółkę Orlen Upstream Polska. Ma ona przejąć krajowe aktywa poszukiwaczo-wydobywcze grupy do końca I połowy 2025 r. Celem jest poprawa efektywności, niższe koszty i stabilizacja wydobycia.
Ani warszawska GPW, ani inne giełdy w Europie nie wystraszyły się zwycięstwa Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA. Przynajmniej jeśli chodzi o pierwsze reakcje.
IV kwartał pod względem IPO był lepszy niż wcześniejszy, ale na prawdziwy boom trzeba będzie jeszcze poczekać – uważają eksperci PwC.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas