Reklama

Warszawski parkiet przeżywa ciężkie chwile

W maju WIG20 stracił w sumie 4,7 proc. Czerwiec również nie zapowiada się optymistycznie. W środę główny indeks spadł o 2,7 proc.

Aktualizacja: 02.06.2016 07:59 Publikacja: 01.06.2016 21:20

Wiele więc wskazuje na to, że inwestorzy na dobre odwrócili się od polskich akcji. Eksperci wskazują jednak, że ryzyk towarzyszących naszemu rynkowi jest tak dużo, że ostatnia przecena jest jak najbardziej usprawiedliwiona.

– Myślę, że są dwa główne powody wzrostu niepewności na GPW oraz wyraźnej przeceny – mówi Konrad Księżopolski, szef działu analiz w Haitong Bank. – Pierwszy wiążę się z niedawnymi plotkami, jakoby rząd rozważał kolejny etap reformy OFE polegający na skonsolidowaniu zarządzania aktywami przez jeden podmiot. Plotka ta pojawiła się w piątek i została kompletnie zignorowana przez rynek, wydaję się, że zaczyna być dyskontowana od wtorku. Jeśli takie rozwiązanie jest faktycznie rozważane, to jego skutki są niekorzystne dla polskiej giełdy, gdyż doprowadzi do spadku płynności na giełdzie oraz znacząco zwiększy udział tego „państwowego OFE" w akcjonariacie spółek, co jest szczególnie negatywnie odbierane przez inwestorów zagranicznych – tłumaczy. Drugi czynniki zwiększający nerwowość na rynku pochodzi z Wielkiej Brytanii i wiąże się z nadchodzącym referendum w sprawie jej pozostania w UE.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Giełda
Szaleństwo zakupów na starcie piątkowej sesji. WIG20 najwyżej od 2008 roku
Giełda
GPW, Orlen, PKO BP i inni. Czyli polowanie na wakacyjne dywidendy
Giełda
Emocjonalne pożegnanie z giełdą. Z GPW zniknie kilka spółek
Giełda
Entuzjazm na moskiewskiej giełdzie po ultimatum Trumpa. Co tak ucieszyło Rosjan?
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Giełda
WIG20 z trudem brnie na nowe szczyty
Reklama
Reklama