Mazowsze to jedno z dwóch województw (obok Pomorza), które oferuje najszerszą paletę zwrotnego finansowania inwestycji pieniędzmi z programu regionalnego. Działa krok po kroku. Najpierw dokapitalizowano czterech pośredników finansowych, w tym Mazowiecki Regionalny Fundusz Pożyczkowy, którzy oferują firmom pożyczki i poręczenia. Do 18 maja br. instytucje te udzieliły 262 pożyczki i 52 poręczenia. Korzystają z nich głównie mikroprzedsiębiorcy z branży handlowej, budowlanej i usługowej.
Projekty miejskie
Kolejnym krokiem była decyzja o przystąpieniu (jako piąty region w Polsce) do inicjatywy Jessica, która ma na celu finansowanie inwestycji miejskich. W lipcu 2011 r. region podpisał umowę z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, który następnie wybrał tzw. Fundusz Rozwoju Obszarów Miejskich (FROM). Będzie on inwestował środki (160 mln zł) z Jessiki. Rolę FROM ma pełnić Bank Gospodarstwa Krajowego. Pieniądze trafią m.in. na renowację kamienic, rewitalizację terenów poprzemysłowych czy wymianę oświetlenia miejskiego na energooszczędne. Z pożyczek na te cele mogą skorzystać samorządy, ale też firmy, szkoły wyższe, kościoły, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe oraz podmioty utworzone w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Województwo umowę z BGK ma podpisać do końca sierpnia co oznacza, że pierwsze projekty miejskie będą mogły otrzymać kredyty w drugim półroczu. Przy wyborze inwestycji energetycznych pomoże Mazowiecka Agencja Energetyczna (MAE). – Europejski Bank Inwestycyjny wskazał BGK i MAE jako podmioty, które utworzą Fundusz Rozwój Obszarów Miejskich – mówi Bartosz Dubiński, prezes Mazowieckiej Agencji Energetycznej. – Zakończyliśmy przygotowania do naboru wniosków i analizy. Ich efektem jest portfolio inwestycji miejskich pokazujących potencjał projektowy regionu, w przypadku MAE dla przedsięwzięć, które mogą być zrealizowane w obszarze efektywności energetycznej. Wskazuje, że udało się zidentyfikować ponad 40 projektów dotyczących ochrony powietrza i energetyki.
Będzie też Jeremie
W maju br. zarząd Mazowsza podjął decyzję o realizacji inicjatywy Jeremie, w ramach której firmy mogą pozyskać preferencyjne pożyczki i poręczenia. Przeznaczono na nie 15 mln euro. – Firmy z sektora MŚP często mają problemy z uzyskaniem kapitału. Jest to związane z brakiem odpowiednich zabezpieczeń, początkową fazą rozwoju czy po prostu zwiększonym ryzykiem finansowania. Odpowiedzią na ich problemy jest inicjatywa Jeremie, która oferuje zwrotne, niskooprocentowane pożyczki, ale także poręczenia i gwarancje – mówi Mariusz Frankowski, dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych. Żeby jednak do tego doszło, region musi najpierw rozstrzygnąć konkurs na tzw. menedżera funduszu powierniczego Jeremie, która to instytucja wybierze następnie w drodze konkursu pośredników finansowych. Ci już bezpośrednio zaoferują firmom pożyczki i poręczenia. Jak się dowiedziała „Rz", w konkursie na menedżera inicjatywy Jeremie wpłynęły dwie oferty.
Masz pytanie, wyślij e-mail do redaktora cyklu „Pieniądze z Unii" Artura Osieckiego, a.osiecki@rp.pl