Opinia
Adam Zdziebło wiceminister rozwoju regionalnego
W procesie korzystania z funduszy europejskich kluczową rolę odgrywa dostęp do informacji. Liczba programów i ich części oraz bogaty zbiór dokumentów wykonawczych powodują, że osobie po raz pierwszy stykającej się z funduszami europejskimi trudno odnaleźć się w tej tematyce. Dlatego też niezbędne było utworzenie sieci Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich (PIFE). Sieć PIFE zapewnia łatwy dostęp do kompleksowej informacji o funduszach europejskich w całym kraju, a także prowadzi wstępne doradztwo przy rozliczaniu projektów dofinansowanych ze środków UE. Konsultanci punktów dysponują przekrojową wiedzą o wszystkich programach, a dzięki dużej liczbie placówek mieszkańcy całej Polski mają możliwość skorzystania z ich usług. Dodatkowo, aby ułatwić dostęp do informacji o funduszach UE mieszkańcom mniejszych miejscowości, w których nie ma siedziby punktu, organizowane są konsultacje wyjazdowe w formie mobilnych punktów informacji. Każda gmina bądź instytucja może zgłosić zapotrzebowanie na tego typu konsultacje w najbliżej położonym punkcie i ustalić termin wraz z zakresem tematycznym porad. Ponadto jednolite standardy obsługi klienta, np. maksymalny czas na przygotowanie odpowiedzi czy określone kanały komunikacji, zapewniają wszystkim kontaktującym się z PIFE uzyskanie rzetelnej i aktualnej informacji o funduszach europejskich. O sukcesie sieci PIFE świadczy ponad 0,5 mln udzielonych porad. Z regularnie prowadzonych przez nasze ministerstwo badań wynika, że co trzecia osoba odwiedzająca PIFE korzysta z ich usług z polecenia znajomych czy rodziny.
Kampania dla młodych matek
Poza standardową działalnością Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich przeprowadziły dodatkowo 1155 spotkań informacyjnych. Niemal 25 z nich odbyło się pod tytułem „Mama może wszystko". Uczestniczyło w nich prawie 500 młodych matek powracających na rynek pracy po przerwie związanej z urodzeniem i wychowaniem dziecka. Podczas kilkugodzinnych spotkań z ekspertami młode mamy dowiedziały się, jakie możliwości oferują kobietom fundusze europejskie. Na tle innych przedsięwzięć kierowanych do kobiet spotkania z cyklu „Mama może wszystko" wyróżniają się wyjątkową prorodzinną atmosferą. Słuchaczki na spotkania mogą zabrać dzieci, o które w czasie zajęć troszczą się profesjonalni opiekunowie (w zajęciach animacyjnych uczestniczyło ponad 200 dzieci). Praktycznym elementem spotkań jest możliwość zapoznania się z aktualnie dostępnymi projektami finansowanymi z funduszy unijnych, które są skierowane do mam powracających na rynek pracy po przerwie związanej z narodzinami i wychowaniem dziecka. Na koniec każdego ze spotkań każda z uczestniczek może uzyskać indywidualną konsultację.
Pomoc dla szczególnie potrzebujących
Ściśle ukierunkowane spotkania informacyjne są organizowane także dla osób niepełnosprawnych oraz tych po 50. roku życia. W ubiegłym roku w podobnej konwencji co spotkania z serii „Mama może wszystko" przeprowadzono też seminaria pod tytułem „Pełno spraw dla niepełnosprawnych". Ich celem było wskazanie osobom niepełnosprawnym, jakie mają możliwości uzyskania pomocy z funduszy europejskich na podniesienie swoich kwalifikacji. Spotkania dla niepełnosprawnych wyróżniały się obecnością tłumacza języka migowego. Ponadto część materiałów szkoleniowych przygotowano w języku Braille'a. Pozwoliło to na udział w spotkaniach szerszemu gronu osób. Podobnie jak w przypadku spotkań „Mama może wszystko" kluczowym elementem seminariów dla osób niepełnosprawnych była możliwość zapoznania się z dostępnymi w danym czasie szkoleniami. Trzecia grupa, dla której organizowane są spotkania, to osoby powyżej 50. roku życia. Podobnie jak w przypadku mam i osób niepełnosprawnych kluczowe podczas tych spotkań jest zaprezentowanie oferty szkoleniowej skierowanej dla osób „50+".
Gdzie można uzyskać informacje o funduszach UE
- Dolnośląskie pife@dolnyslask.pl
- Kujawsko-Pomorskie ue.konsultacje@kujawsko-pomorskie.pl