Od 2008 r. samorządy mogą uczestniczyć w konkursach o unijne dofinansowanie projektów związanych z przygotowaniem dokumentacji terenów inwestycyjnych. Choć pula wynosi ok. 100 mln zł (25 mln euro) i są to pieniądze przeznaczone tylko dla gmin i powiatów, zainteresowanie jak dotąd było niewielkie. Jak przypomina Jerzy Kwieciński, ekspert BCC, wynikało to m.in. z większej atrakcyjności podobnego wsparcia udzielanego w programach regionalnych oraz dość niewygodnych dla samorządów warunków otrzymania tych dotacji.

Jedną z barier była minimalna powierzchnia terenu pod inwestycję – aż 40 ha. Od nowego roku wystarczy 15 ha. Wcześniej Ministerstwo Gospodarki zniosło też uwierający samorządy limit pomocy, który wynosił 650 tys. zł na projekt. Poszerzono też katalog dofinansowanych działań o opracowanie dokumentacji technicznej oraz projektu budowlanego.

– Wprowadzone w 2010 r. ułatwienia, w szczególności rezygnacja z ograniczenia maksymalnej wartości dofinansowania, spowodowała, że ogólna wartość złożonych projektów znacząco wzrosła w stosunku do poprzednich lat. Dużą popularnością cieszyło się dofinansowanie na przygotowanie dokumentacji technicznej i projektowo-budowlanej. Wszyscy wnioskodawcy, którzy złożyli w ubiegłym roku projekty, skorzystali z możliwości uzyskania wsparcia na ten rodzaj dokumentacji – mówi „Rz” Ewa Baranowska, dyrektor Departamentu Wdrażania Programów Operacyjnych w Ministerstwie Gospodarki.

– Mam nadzieję, że wprowadzone od obecnego naboru wniosków (trwa od 1 do 28 lutego – red.) obniżenie kryterium obszarowego z 40 do 15 ha również przyczyni się do zwiększenia liczby projektów realizowanych przez samorządy – dodaje.