Ze wspólnego budżetu Unii Europejskiej na lata 2014–2020 Polska otrzyma ponad 300 mld zł na realizację polityki spójności (regionalnej). W efektywnym i sprawnym wykorzystaniu tych pieniędzy ma pomóc realizacja jednego z sześciu krajowych programów operacyjnych.
Chodzi o program „Pomoc techniczna 2014–2020", który ma charakter techniczny, pomocniczy. Jego głównym celem będzie zapewnienie sprawnego systemu wdrażania polityki spójności w Polsce w latach 2014–2020. W szczególności chodzi w nim o budowę i utrzymanie potencjału systemu instytucji zaangażowanych w administrowanie funduszami europejskimi, horyzontalne wsparcie beneficjentów (odbiorców europejskiej pomocy) odpowiedzialnych za realizację poszczególnych dotowanych projektów oraz działania promocyjno-informacyjne o funduszach europejskich.
W programie wyodrębniono trzy tzw. osie priorytetowe. Pierwsza z nich dotyczy potencjału instytucji realizujących politykę spójności, w tym wykwalifikowanych i kompetentnych zasobów w instytucjach wdrażających politykę regionalną w latach 2014–2020. Druga oś dotyczy potencjału beneficjentów funduszy europejskich. Chodzi o to, aby mogli oni skutecznie ubiegać się o środki unijne i sprawnie realizowali projekty europejskie. Trzecia oś jest związana z promocją funduszy europejskich. Chodzi o to, aby społeczeństwo było dobrze poinformowane o funduszach europejskich i świadome, że może z nich skorzystać, wiedząc przede wszystkim, ile środków będzie dostępnych w poszczególnych programach, jak je pozyskać i na co przeznaczyć.
Ogółem na realizację programu „Pomoc techniczna 2014–2020" ze środków publicznych (funduszy europejskich i środków krajowych) przeznaczono nieco ponad 670 mln euro. Wszystkie osie priorytetowe w ramach programu będą w całości współfinansowane z Funduszu Spójności. Szacowana wartość współfinansowania z tego funduszu wyniesie 570 mln euro. Poziom krajowego współfinansowania w programie wyniesie 100,5 mln euro.
Kto będzie mógł ubiegać się o euro z programu? Pieniądze z jego budżetu skierowane będą w szczególności do: podmiotów sektora finansów publicznych, jednostek samorządu terytorialnego, mediów, partnerów społeczno-gospodarczych oraz organizacji pozarządowych.