Pieniądze unijne, jako czynnik pozytywnych zmian na wsi, wskazało 64 proc. osób przepytanych przez instytut badawczy SMGP na potrzeby raportu „25 lat polskiego rolnictwa. Bezpieczeństwo żywnościowe w Europie" wydanego przez Centrum Kompetencji w Puławach.
Kolejne 7 proc. z ankietowanych wymieniło system doradztwa rolnego, a 5 proc. ogólne przemiany ekonomiczne w Polsce.
- Niemal 30 mld euro, które napłynęło do Polski w latach 2004-2013 z UE, zostało wydane głównie na inwestycje, m.in. w park maszynowy – komentuje prof. Janusz Igras, dyrektor naukowy Instytutu Nowych Syntez Chemicznych w Puławach, redaktor naukowy raportu „25 lat polskiego rolnictwa. Bezpieczeństwo żywnościowe w Europie".
W efekcie możemy skuteczniej walczyć o zagraniczne rynki. 71 proc. przepytanych przez SMGP uważa, że polskie przedsiębiorstwa rolne i marki produktów rolnych są konkurencyjne wobec swoich odpowiedników z innych krajów UE.
To sprawia, że rośnie eksport rolno-spożywczy. W 2014 roku jego wartość przekroczyła 20 mld euro. W 2003 r., tuż przed wejściem do UE, wynosiła ok. 4 mld euro. W przeliczeniu na jednego mieszkańca był to odpowiednio 470 i 105 euro. Polska zajmuje 8. miejsce wśród największych eksporterów żywności w UE.