Aktualizacja: 23.08.2019 13:39 Publikacja: 23.08.2019 13:39
Foto: Bloomberg
Tradycyjnie już przygotowania do nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej trwają dwutorowo. Najważniejsze prace toczą się w resortach spraw zagranicznych oraz inwestycji i rozwoju. Ministerstwo Spraw Zagranicznych odpowiada za negocjacje wspólnego budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027. Mówiąc inaczej zabiega o konkretne kwoty dla naszego kraju, które trafią do nas z Brukseli w ramach polityki spójności oraz Wspólnej Polityki Rolnej. A warto przypomnieć, że w poprzedniej (na lata 2007-2013) i bieżącej (na lata 2014-2020) perspektywie finansowej UE to nasz kraj był największym odbiorcą pomocy z polityki spójności otrzymując odpowiednio ok. 68 mld euro na okres 2007-2013 i 82,5 mld euro na okres 2014-2020 (w tym także środki z instrumentu „Łącząc Europę" i innych mechanizmów zarządzanych bezpośrednio przez KE). Przed MSZ i rządem jako całością stoi więc trudne zadanie wynegocjowanie kolejnej dużej kwoty pomocy finansowej. Aktualnie osobą odpowiedzialną za ten obszar jest wiceminister Konrad Szymański, którego kandydaturę rozważano pod kątem stanowiska nowego polskiego komisarza w UE (ostatecznie kandydatem Polski na to stanowisko jest Krzysztof Szczerski, szef gabinetu prezydenta RP).
Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.
Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Rząd Polski negocjuje w Brukseli zmianę warunków Krajowego Planu Odbudowy. I chce bronić polityki spójności.
W poniedziałek Unia Europejska pozytywnie zaopiniowała wniosek Polski o płatność z Krajowego Planu Odbudowy. Wic...
W środę oraz czwartek 13 i 14 listopada br. w Hotelu Novotel Warszawa Airport odbyła się trzecia edycja konferen...
UE potrzebuje pieniędzy na wzmocnienie obronności. Zamiast nowego funduszu Bruksela proponuje na razie przesunię...
Piotr Serafin coraz bliżej objęcia teki komisarza UE ds. budżetu. Przesłuchanie w Parlamencie Europejskim pokaza...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas