Fundacje poinformują, ile z 1 proc. PIT wydały na reklamę

Organizacje pożytku publicznego określą, jaką część środków z 1 proc. PIT wydały na własną promocję.

Aktualizacja: 29.03.2015 17:58 Publikacja: 29.03.2015 15:53

Fundacje poinformują, ile z 1 proc. PIT wydały na reklamę

Foto: www.sxc.hu

Już na początku kwietnia Sejm ma się zająć projektem nowelizacji ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, który wprowadza duże zmiany dotyczące wykorzystania 1 proc. PIT. Projekt przygotowali posłowie z sejmowej podkomisji ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi.

– Uwzględniliśmy zalecenia Najwyższej Izby Kontroli, by określić bardziej przejrzyste zasady dysponowania przez OPP środkami z odpisu podatku – mówi przewodniczący podkomisji Tadeusz Tomaszewski. Dodaje, że Sejm może uchwalić zmiany już w maju.

NIK w raporcie z grudnia 2014 r. wskazała na konieczność dokładniejszego rozliczania się przez OPP z przekazanych im środków. Muszą obecnie określać w sprawozdaniach cel, na jaki wydały pieniądze z 1 proc. PIT. Zdaniem NIK problem polega na tym, że nie mają prawnego obowiązku gromadzenia danych niezbędnych do sporządzenia rzetelnego sprawozdania. W konsekwencji blisko 30 proc. OPP nie uwzględnia w ogóle tych danych, a część podaje dane szacunkowe.

Przychody i koszty

Zgodnie z projektem przygotowanym przez podkomisję OPP będą musiały poinformować, skąd mają środki na finansowanie działalności promocyjnej, która polega na zachęcaniu podatników do wpłaty 1 proc. PIT.

W praktyce organizacja otrzymująca takie wpłaty będzie musiała wyodrębniać przychody i koszty. Poinformuje, jaką kwotę otrzymała w sumie od podatników, oraz ile z tego wydała na materiały promocyjne, np. zakup ulotek, reklam czy czasu antenowego, promujące pozyskiwanie kolejnych środków.

– To dobre rozwiązanie, które zwiększy przejrzystość działania organizacji – mówi prawnik Marcin Malinowski.

Grzegorz Makowski z Fundacji im. Stefana Batorego zwraca uwagę, że obecnie przepisy nie zabraniają OPP prowadzenia fundraisingu, czyli zdobywania funduszy poprzez proszenie o wsparcie m.in. od osób fizycznych czy poprzez 1 proc.

– Organizacje przeznaczają na promocję tylko niewielki odsetek środków z 1 proc. PIT. W 2012 r. z 450 mln zł zebranych środków wydały na nią w sumie tylko 6 mln zł – dodaje Makowski.

Będą kary dla nierzetelnych

Projekt wprowadza też zakaz przekazywania oraz zakaz wzywania do przekazania 1 proc. PIT na rzecz OPP, które zostały wykluczone z wykazu ministra pracy i polityki społecznej, bo np. nie złożyły sprawozdań. Ma za to grozić grzywna. Minister będzie mógł też wystąpić do właściwego naczelnika urzędu skarbowego o wstrzymanie przekazania środków z 1 proc. do tej OPP, wobec której zostało wszczęte postępowanie rejestrowe o pozbawienie statusu organizacji pożytku publicznego.

Opinia dla „Rz"

Grzegorz Grochowina, menedżer w firmie doradczej KPMG w Polsce

Projekt nowelizacji zasługuje na poparcie, gdyż zwiększa przejrzystość w finansach organizacji pożytku publicznego. Osoby, które wpłacają 1 proc. na konto danej organizacji, mają prawo znać sposób ich wykorzystania. Większość podatników myśli, że cała kwota zostanie przeznaczona na wsparcie np. dla chorych dzieci. Niekoniecznie chcą finansować wydatki na ulotki, billboardy czy inne formy promocji. Z pewnością przed wypełnieniem PIT i wskazaniem w nim konkretnej OPP warto zapoznać się z jej działalnością i przeczytać jej sprawozdanie za poprzedni rok.

Sądy i trybunały
Sędzia w stanie spoczynku pobiera pensję sędziego. KRS idzie do prokuratury
Prawo w Polsce
Jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji religii. Chodzi o oceny
Prawo drogowe
Jakie kary grożą za kierowanie autem bez uprawnień? Trzy scenariusze wydarzeń
Zawody prawnicze
Trzydzieści dni bez urzędówek. Prawnicy szykują protest
Prawo w Polsce
Wybory prezydenckie 2025. Jak zmienić miejsce głosowania przed drugą turą?