Już na początku kwietnia Sejm ma się zająć projektem nowelizacji ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, który wprowadza duże zmiany dotyczące wykorzystania 1 proc. PIT. Projekt przygotowali posłowie z sejmowej podkomisji ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi.
– Uwzględniliśmy zalecenia Najwyższej Izby Kontroli, by określić bardziej przejrzyste zasady dysponowania przez OPP środkami z odpisu podatku – mówi przewodniczący podkomisji Tadeusz Tomaszewski. Dodaje, że Sejm może uchwalić zmiany już w maju.
NIK w raporcie z grudnia 2014 r. wskazała na konieczność dokładniejszego rozliczania się przez OPP z przekazanych im środków. Muszą obecnie określać w sprawozdaniach cel, na jaki wydały pieniądze z 1 proc. PIT. Zdaniem NIK problem polega na tym, że nie mają prawnego obowiązku gromadzenia danych niezbędnych do sporządzenia rzetelnego sprawozdania. W konsekwencji blisko 30 proc. OPP nie uwzględnia w ogóle tych danych, a część podaje dane szacunkowe.
Przychody i koszty
Zgodnie z projektem przygotowanym przez podkomisję OPP będą musiały poinformować, skąd mają środki na finansowanie działalności promocyjnej, która polega na zachęcaniu podatników do wpłaty 1 proc. PIT.
W praktyce organizacja otrzymująca takie wpłaty będzie musiała wyodrębniać przychody i koszty. Poinformuje, jaką kwotę otrzymała w sumie od podatników, oraz ile z tego wydała na materiały promocyjne, np. zakup ulotek, reklam czy czasu antenowego, promujące pozyskiwanie kolejnych środków.