Forum Ekonomiczne

„Rzeczpospolita” na Forum Ekonomicznym w Karpaczu 2024

Reklama

Czas na polskie miasta przyszłości

Grupa Veolia w Polsce i Orange Polska łączą siły we wspólnym, innowacyjnym projekcie. Chcą wdrażać systemy inteligentnego opomiarowania w gospodarce energetycznej i wodociągowej.

Publikacja: 08.09.2021 19:23

Veolia stawia  na innowacje.  W październiku 2019 r. w Veolia Energia Warszawa powstało Hubgrade – p

Veolia stawia na innowacje. W październiku 2019 r. w Veolia Energia Warszawa powstało Hubgrade – pierwsze w Polsce Centrum Zarządzania Energią

Foto: materiały prasowe

Podczas XXX Forum Ekonomicznego w Karpaczu Veolia i Orange podpisały list intencyjny dotyczący realizacji projektu Smart City. Kooperacja ma dotyczyć stałego, zdalnego monitoringu pracy sieci ciepłowniczych i wodociągowych w polskich miastach.

Pilotaż tego projektu został już w tym roku uruchomiony. Pierwszymi, którzy będą mogli skorzystać z wdrażanych w spółce PWiK Tarnowskie Góry nowatorskich rozwiązań firm Veolia i Orange, są mieszkańcy Tarnowskich Gór, Miasteczka Śląskiego i gminy Woźniki.

Oszczędność wody i energii

W praktyce partnerzy, którzy podpisali list intencyjny, zamierzają skupić się na monitorowaniu sieci wodociągowych w zakresie bilansowania zużycia wody w całym systemie, pozwalającego na ograniczanie jej strat, monitorowaniu jej jakości oraz bezpieczeństwa dostaw. Projekt ma też dotyczyć rozwiązań z zakresu „smart energy", czyli zarządzania infrastrukturą ciepłowniczą i energetyczną. Dotyczy to nie tylko sterowania regulatorami węzłów ciepłowniczych, zdalnego odczytu liczników ciepła i energii elektrycznej, ale również monitorowania pracy sieci ciepłowniczych oraz zarządzania efektywnością energetyczną budynków. Chodzić ma także o wykorzystanie technologii komunikacyjnej do opracowania platformy zarządzania efektywnością energetyczną dla przemysłu.

Jak podkreśla Frédéric Faroche, prezes Grupy Veolia w Polsce, moment, w którym dwaj francuscy inwestorzy od dawna obecni nad Wisłą łączą siły, jest niezwykle istotny. – Dzisiejsze zarządzanie infrastrukturą musi opierać się na środkach nowoczesnej komunikacji i transmisji danych – szybkiej i wydajnej. Właśnie taki jest sens nawiązania współpracy między Orange a Veolią. Jestem przekonany, że wniesiemy istotny wkład w transformację miast w stronę smart city, co poprawi sprawność systemów i jakość usług, a w efekcie przyniesie korzyści ekologiczne oraz oszczędności energii i wody – zaznacza Frédéric Faroche.

Instalacja 16 tys. „smart" liczników

Julien Ducarroz, prezes Orange Polska, uważa, że projekt ma wielki potencjał dla naszego kraju. – Już dziś Orange ma w Polsce 80 miast, gdzie rozwija swoje rozwiązania z zakresu smart city za pośrednictwem platformy Live Objects. Myślę, że to przyszłość, choć wciąż jeszcze nie wszystkie samorządy doceniają potencjał rozwiązań smart city, które gwarantują lepsze usługi dla mieszkańców – uważa prezes Ducarroz.

Reklama
Reklama

Dowodem na skuteczność nowych rozwiązań mają być efekty pilotażu w Tarnowskich Górach. Jak tłumaczy Krzysztof Zamasz, dyrektor handlowy, członek zarządu Grupy Veolia w Polsce, ponad 73 tys. mieszkańców objętych zostanie wymianą wodomierzy. – Wchodzimy w nową erę cyfryzacji i internetu rzeczy. To przyszłość. Projekt, który realizujemy w Tarnowskich Górach, będziemy chcieli implementować w innych lokalizacjach – dodaje Krzysztof Zamasz.

Live Objects służy do zarządzania różnymi usługami miejskimi, np. umożliwia zdalny odczyt wodomierzy i sterowanie oświetleniem ulicznym. Platforma to usługa w modelu SaaS, która pozwala zarządzać różnymi urządzeniami internetu rzeczy, w tym też systemami rowerów miejskich. – Chcemy dawać włodarzom miast i gminom szansę lepszej jakości życia dla ich mieszkańców – zauważa Tomasz Dreslerski, dyrektor sprzedaży do klientów kluczowych i korporacyjnych Orange Polska.

Funkcje takie jak Smart Water, Smart Light czy Smart Heating dają na tej platformie możliwość zdalnego odczytywania liczników, dokonywania pomiarów ciepła i automatyzacji całego procesu, a także sterowania oświetleniem w mieście.

– Informacja o zużyciu wody jest przekazywana na platformę, która przechowuje dane, pozwala je analizować, a samorządom daje raport o bieżącym zużyciu wody, odprowadzaniu ścieków. Informuje, czy nie ma wycieków i czy ktoś nielegalnie nie podłączył się do infrastruktury – wylicza dyr. Dreslerski.

Od wodomierzy po pomiar smogu i hałasu

Przemysław Brzywcy, zastępca dyrektora handlowego, dyrektor ds. marketingu Grupa Veolia w Polsce, przekonuje, że wspólny projekt pozwoli nie tylko na lepsze zarządzanie infrastrukturą wodociągową w celu podniesienia jej efektywności, m.in. poprzez monitorowanie sieci w zakresie bilansowania zużycia i ograniczania strat wody, zarządzanie infrastrukturą ciepłowniczą i energetyczną (w tym sterowanie regulatorami węzłów, zdalny odczyt liczników, monitorowanie pracy sieci czy zarządzanie efektywnością energetyczną budynków).

– Ten projekt to także wykorzystanie innych czujników do pomiaru smogu i hałasu – wskazuje Przemysław Brzywcy.

Reklama
Reklama
Forum Ekonomiczne
Europejski Kongres Samorządów: Powodzie – czy można się przed nimi uchronić?
Forum Ekonomiczne
Potrzebna platforma współpracy
Forum Ekonomiczne
Bezpieczeństwo młodych w sieci. Wyzwania i kierunki działań
Forum Ekonomiczne
Online safety for young people. Challenges and courses of action
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Forum Ekonomiczne
Nowoczesna opieka zdrowotna musi opierać się na współpracy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama