W czasie pięciodniowych obrad światowych elit polityki, biznesu, kultury i mediów będzie dominował duch odnowy. Widać to już w motcie konferencji, która ma pomóc „Rethink, redesign, rebuild” – czyli przemyśleć, zaprojektować na nowo i przebudować podejście do najważniejszych problemów świata.

W programie forum co rusz będzie pojawiać się okazja do przemyśleń, m.in. ryzyka finansowego, ryzyka w zarządzaniu w biznesie oraz systemów wynagrodzeń i dobroczynności. Na tegorocznym forum po raz kolejny zabraknie wielu prominentnych przedstawicieli wielkich prywatnych banków. Panele dotyczące przyszłości systemu finansowego będą zdominowane przez przedstawicieli banków centralnych, profesorów ekonomii i polityków.

Sporą część z 2,5 tys. uczestników tegorocznego forum będą stanowić szefowie banków centralnych i politycy. Spośród politycznych VIP-ów swój udział zapowiedzieli m.in. prezydent Francji Nicolas Sarkozy, który w środę oficjalnie otworzy obrady konferencji, premier Kanady Stephen Harper oraz prezydent Korei Południowej Lee Myung-bak.

Polskie władze będą w tym roku w Davos reprezentować prezydent Lech Kaczyński i minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Do Davos przyjedzie też prezes NBP Sławomir Skrzypek. Jak co roku zjawi się tam również grupa polskich biznesmenów – choć tym razem jeszcze mniejsza niż w poprzednich latach. Polskich przedsiębiorców będą na forum reprezentować m.in. Ludwik Sobolewski, prezes warszawskiej giełdy, i Wojciech Kostrzewa prezes ITI.