Z badania wynika, że w listopadzie bieżącego roku ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym wynosi plus 3 (przed miesiącem plus 4). Poprawę koniunktury sygnalizuje 18 proc. badanych przedsiębiorstw, jej pogorszenie - 15 proc. (przed miesiącem odpowiednio 19 proc. i 15 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Zdaniem analityków GUS na pogorszenie opinii przedsiębiorców w przetwórstwie przemysłowym wpływają gorsze niż przed miesiącem oceny bieżące, jak i prognozy portfela zamówień i produkcji. W przedsiębiorstwach utrzymują się trudności w terminowym regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych i jak prognozują dyrektorzy taki stan może się nadal utrzymywać na niezmienionym poziomie. W przetwórstwie przemysłowym produkcja rośnie nieco wolniej niż w październiku.

Stan zapasów wyrobów gotowych wzrasta do poziomu określanego przez przedsiębiorców jako nadmierny. GUS podał także, że skala planowanych redukcji zatrudnienia może być nieco większa niż przewidywano przed miesiącem. Ceny wyrobów przemysłowych mogą nadal rosnąć, w tempie zbliżonym do prognozowanego w październiku. Koniunktura w handlu detalicznym oceniana jest w listopadzie podobnie jak w październiku - plus 3. Poprawę koniunktury sygnalizuje 21 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie - 18 proc. (przed miesiącem odpowiednio 20 proc. i W branży planowane są niewielkie redukcje zatrudnienia. Przedsiębiorcy sygnalizują nieco mniejszy niż przed miesiącem wzrost bieżących cen towarów, natomiast prognozy wskazują na możliwość utrzymania wzrostu cen na poziomie przewidywań sprzed miesiąca.