Egipt traci pozycję lidera wakacyjnych wyjazdów. Spadło także zainteresowanie Tunezją. Wydarzenia w Afryce północnej sprawiły, że turyści wybierający się na letni wypoczynek decydują się na bezpieczniejszą Grecję i Turcję, a także Hiszpanię.

Według raportu internetowego biura podróży eSKY.pl, wszystkie te kraje znacznie zyskały na politycznej destabilizacji najpopularniejszych kierunków turystycznych Polaków. Wystarczy przypomnieć, że w ubiegłym roku do Egiptu wyjechało ok. 600 tys. osób, a do Tunezji ok. 200 tys. Stopniowe wznawianie wycieczek do obu tych krajów nie pozwoli szybko odbudować dawnego zainteresowania. - Duża część osób będzie się obawiać ponownego wzrostu napięcia - uważa Jacek Dabrowski, ekspert branży turystycznej i wiceprezes spółki InfoServices.

Potwierdzają to dane eSKY.pl: jeszcze w ubiegłym roku do Turcji wyjechało 13 proc. klientów biura, a do Grecji 11 proc. Tymczasem w obecnym roku Turcje wybiera już 26 proc. kupujących zagraniczne wycieczki, a Grecję 16 proc. Z kolei Hiszpania, która przed rokiem była dopiero na piątym miejscu i wyjechało do niej zaledwie kilka proc. korzystających z usług eSKY.pl, teraz znalazła się na pozycji drugiej. Wybiera ją jedna czwarta klientów.

Zainteresowaniem cieszą się także kierunki, których do tej pory nie było w ścisłej czołówce rankingu popularności - Bułgaria i Chorwacja. W tej drugiej tygodniowy pobyt w czterogwiazdkowym hotelu z dwoma posiłkami dziennie (własny dojazd) kosztuje od 925 zł za osobę.

Choć Egipt i Tunezja ogłosiły, że turyści mogą się tam czuć bezpiecznie, część biura podróży jest wstrzemięźliwa. O ile pierwsi klienci Oasis Tours polecieli do Tunezji już 4 marca, to Neckermann Polska przywrócił rejsy do tego kraju dopiero 24 marca, a do Egiptu od 1 kwietnia. Jeszcze dłużej czeka TUI Poland, które do Tunezji poleci dopiero w maju, a wycieczki do Egiptu ma odwołane do końca marca.

Eksperci uważają, że słabsze zainteresowanie Egiptem i Tunezją może wiązać się z wyższym niż oczekiwano poziomem cen. Jeszcze kilka tygodni temu wydawało się, że w wyniku zamieszek zmniejszą się koszty wycieczek. Nic takiego się jednak nie stało: biura podróży mają zakontraktowane wyjazdy z wyprzedzeniem, nie chcą więc obniżać ich cen, co wiązałoby się z dużymi stratami. Dlatego promocje na te kierunki obowiązywały jedynie na pierwsze loty w marcu czy na początku kwietnia. Za wyjazdy wakacyjne trzeba już zapłacić standardową kwotę. - Tydzień w Egipcie kosztuje od 1,3 tys. zł za osobę w hotelu trzygwiazdkowym z dwoma posiłkami dziennie, a za 1,7 tys. zł - można znaleźć hotel czterogwiazdkowy z opcją all inclusive. - mówi Łukasz Neska z eSKY.pl. Podobna sytuacja jest w przypadku Tunezji, która zawsze była od Egiptu nieco tańsza. Obecnie za tygodniowy pobyt jednej osoby w trzygwiazdkowym hotelu z dwoma posiłkami dziennie zapłacimy 1,1 zł, a za trochę lepszy hotel i opcję all inclusive 1,4 zł.