Większość podtrzymała jednak ocenę, że możliwość podwyżki stóp w kolejnych miesiącach nie jest wykluczona. Niektórzy członkowie Rady podkreślali, że podwyżka stóp, kiedy oczekiwane jest spowolnienie wzrostu gospodarczego, może być ryzykowne i doprowadzić do mocniejszego wyhamowania popytu w polskiej gospodarce.

„W ocenie części członków Rady podwyższenie stóp procentowych NBP powinno nastąpić, gdyby rozpoczęty proces obniżania się inflacji następował zbyt wolno. Zdaniem tych członków Rady ewentualna decyzja o podwyżce stóp procentowych NBP powinna zatem zależeć od tempa obniżania się inflacji w kolejnych miesiącach oraz sygnałów napływających ze sfery realnej polskiej gospodarki" – czytamy w zapisie.

Zdaniem niektórych członków Rady, najnowsza projekcja NBP pokazała, że inflacja może zbliżyć się do celu w 2013 r., a rok później ukształtować się wyraźnie poniżej celu (na poziomie 2,5 proc.). W związku z tym podwyżki stóp procentowych mogą być nieuzasadnione.

W opinii części członków Rady, stopy procentowe są obecnie na relatywnie niskim poziomie, co rodzi ryzyko zwiększenia nieefektywności w gospodarce. Inni wskazywali jednak, że w kontekście luzowania monetarnego za granicą, utrzymanie stóp na dotychczasowym poziomie, któremu towarzyszył wzrost stopy WIBOR w październiku ub.r. oraz umocnienie złotego na początku tego roku, oznacza zacieśnienie polityki monetarnej w Polsce.