– Najważniejsze, żeby reforma, podnosząca wiek emerytalny do 67 roku życia, weszła w życie. Jakiś kompromis nie jest złą rzeczą, ale szkielet powinien pozostać – stwierdził.
Propozycja partii rządzącej przewiduje podniesienie wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn do 67 roku życia do 2040 r. Zdaniem koalicyjnego PSL, zasady przechodzenia na emeryturę powinny zostać zróżnicowane ze względu na płeć.
We wtorek partia rządząca i koalicyjny PSL nie porozumiały się w sprawie planów zmian w systemie emerytalnym. Zdaniem PSL, zasady przechodzenia na emeryturę powinny zostać zróżnicowane ze względu na płeć. Pojawiły się obawy o stan koalicji.
Matteo Napolitano, dyrektor działu finansów publicznych w agencji ratingowej Fitch, powiedział wczoraj, że ewentualny rozpad koalicji nie wpłynie na zmianę perspektywy polskiego ratingu.
- Brak realizacji reformy emerytalnej w krótkim okresie nie wystarczy do zmiany perspektyw ratingu. By pogorszyć rating rząd musiałby przestać spełniać swoje cele konsolidacji finansów publicznych, czyli osiągnięcia takich poziomów, by wyjść z procedury nadmiernego deficytu – powiedział Napolitano. Pod koniec lutego Fitch potwierdził długoterminową ocenę Polski na poziomie 'A-'.