Stiglitz: Europejskie pomysły na kryzys, to samobójstwo

Laureat nagrody Nobla, ekonomista, Joseph Stiglitz stwierdził, że Europa znalazła się na krawędzi i z powodu zbyt restrykcyjnej polityki zmierza do samozagłady

Publikacja: 27.04.2012 12:06

Stiglitz: Europejskie pomysły na kryzys, to samobójstwo

Foto: Bloomberg

- Nie była jeszcze w żadnym większym państwie programu oszczędnościowego, który by doprowadził do poprawy sytuacji gospodarczej – uważa noblista.

Politycy 27 krajów UE starają się wprowadzić restrykcyjne środki oszczędnościowe, by w czasach kryzysu zadłużenia ograniczyć wydatki o około 450 mld euro. W tym samym okresie zadłużenie strefy euro w zeszłym roku osiągnęło apogeum od momentu wprowadzenia jednolitej waluty. Rządy starają się pożyczkami łatać dziurę budżetową i pompują fundusze do krajów sparaliżowanych kryzysem finansowym.

- Gdyby tylko Grecja była w takiej sytuacji, jednak zarówno Wielka Brytania jak i Francja muszą również wprowadzać restrykcyjne ograniczenia, to oznacza, że i pozostałe kraje są w podobnej sytuacji i jest to sytuacja groźna – twierdzi Stiglitz. - Myślę, że Europa zmierza do samobójstwa - dodał.

Zabójcza kombinacja

W przypadku euro rząd oddzielony został od banku centralnego i od maszyn drukujących banknoty, a to stworzyło ogromny problem. Stiglitz stwierdził również, że kombinacja programu oszczędnościowego i narzuconych ograniczeń jest śmiertelna.

Dodał również, że strefę euro widzi ograniczoną do kilku państw: Niemcy, Holandia, Finlandia. Na dłuższą metę program oszczędnościowy doprowadzi do wzrostu bezrobocia, co jest politycznie nie do zaakceptowania, przyczyni się także do zwiększenia deficytu.

Bezrobocie wśród młodzieży w Hiszpanii utrzymuje się na poziomie 50 procent od początku kryzysu finansowego w 2008 r. Nie ma nadziei na poprawę sytuacji. Potencjał ludzki jest marnotrawiony, młodzi ludzie stają się wyalienowani ze społeczeństwa – powiedział Stiglitz.

Przywódcy Europy powinni zmienić podejście rządów, aby w pełni wykorzystać możliwości instytucji takich jak Europejski Bank Inwestycyjny, wprowadzić zmiany w podatkach, by poprawić wyniki gospodarcze, a także zrównoważyć budżet - uważa

Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje