Tak wynika z cokwartalnego badania „Portfela należności polskich przedsiębiorstw", realizowanego przez Krajowy Rejestr Długów i Konfederację Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce. Indeks Należności Polskich Przedsiębiorstw, który obrazuje przepływ zapłat pomiędzy przedsiębiorstwami, w I kwartale obniżył do 84,2 pkt, To już trzecie obniżenie wskaźnika od lipca zeszłego rok.
Z danych wynika, że nieco mniej niż co czwarta firma (23,5 poc.) podaje, iż narastają problemy z zatorami, a 45,7 uważa, że utrzymują się na takim samym poziomie. Co piatem przedsiębiorstwo uważa, że problemy z nierzetelnymi partnerami zmniejszają się. 10 proc. w ogóle nie ma z nimi problemów. - Sytuacja ta nie pozostaje bez wpływu na kondycję finansową przedsiębiorstw. W grudniu 2011 roku co czwarta polska firma informowała, że jej sytuacja finansowa uległa poprawie, natomiast na początku kwietnia takie deklaracje składało już tylko 21 proc. przedsiębiorstw, a prawie tyle samo (19,8 proc.) wskazywało na pogorszenie się ich kondycji finansowej – tłumaczy Andrzej Kulik z KRD
Z analizy wynika, że w przypadku ponad 15 proc. niezapłaconych faktur czas ich zapłaty minął ponad 12 miesięcy. – To w większości są stracone pieniądze - dodaje Andrzej Kulik. Zaznacza jednak, że ponad połowa należności (56,6 proc) jest regulowana w ciągu 90 dni.
Zapytano firmy w jaki sposób zatory wpływają na ich postępowanie. Wobec kontrahentów, rozwoju firmy i pracowników. Prawie 36 proc. nie płaci w terminie swoim kontrahentom, bo same nie otrzymały zapłaty, 35 proc. ogranicza inwestycje, a co dziesiąta zastanawia się nad cięciem płac lub zatrudnienia. Co czternasta podnosi ceny swoich produktów.