Emisje CO2 energetyki i polskiego przemysłu były w ubiegłym roku o 4,2 mln ton mniejsze, niż przyznany im przez Komisję Europejską limit. To kolejny rok, gdy firmy mają nadwyżkę uprawnień. W całym okresie rozliczeniownym 2008
– 2012 nadwyżka jednostek emisji CO2 polskich firm wyniesie 20 – 25 mln ton, co wycenia tę pulę według obecnych cen na 600 – 750 mln zł.
Koalicja przeciw Polsce
Niewykorzystane prawa do emisji CO2 będą mogły zostać przeniesione na kolejne lata. Dla firm jest to bardzo ważne, bo po 2013 r. skończą się darmowe uprawnienia i jednostki emisji trzeba będzie kupować na aukcjach (wyjątki przewidziano dla zakładów energetycznych i przemysłów zagrożonych przeniesieniem produkcji).
Komisji Europejskiej nie podoba się jednak duża nadwyżka praw, jakie zaoszczędziły firmy. W skali Unii Europejskiej jest to już 900 mln ton, a do końca 2012 r. pula wzrośnie do 1,4 mld jednostek.
By zmniejszyć nadwyżkę uprawnień i podnieść ceny praw do emisji CO2 Komisja Europejska może zmniejszyć firmom limity. – Niemcy,?Wielka Brytania i Francja budują w koalicji strategię, jak wywrzeć na Polsce presję w dyskusjach o odłożeniu uprawnień i zwiększeniu celu redukcji emisji – powiedział wczoraj agencji Bloomberg eurodeputowany Claude Turmes.