Integracja Małopolski i Śląska jako sposób na zwiększenie roli tych województw w Polsce, zaznaczenie swojej roli w Europie i sposoby poszukiwania partnerów na świecie były tematami „Śniadania z Rzeczpospolitą", które odbyło się w Centrum Informatyki Akademii Górniczo-Hutniczej, nowym budynku dydaktycznym Katedry Informatyki krakowskiej uczelni.
Źródła sukcesu i szanse rozwojowe
Śląsk i Małopolska w dobie kryzysu cieszą się względnie dużym powodzeniem inwestycyjnym. Województwa specjalizują się – Małopolska bardziej słynie z przyciągania inwestorów z branży IT i usług dla biznesu, w tym doradczych i audytorskich. Na Górnym Śląsku powstają najlepsze samochody Fiata i Opla w Europie, rozwija się hutnictwo. W obu województwach rejestruje się 30 proc. patentów, choć wytwarzają 20 proc. PKB.
– Region dysponuje jak na polskie warunki dobrą infrastrukturą, na Śląsku krzyżują się dwie autostrady, są lotnisko i gęsta sieć kolei pasażerskich – mówił Michał Goli z Klubu Kapitału Śląskiego.
Grzegorz Hajdarowicz, właściciel i prezes Presspubliki (wydawca m. in. „Rz") przypomniał, że w promieniu 100 km od Krakowa mieszka 8 mln ludzi. To olbrzymi rynek zbytu, a jednocześnie znaczne zasoby kapitału ludzkiego, także na wielu wyższych uczelniach. Na uczelniach obu województw studiuje 350 tys. ludzi.
Prof. dr hab. Krzysztof Zieliński, kierownik Katedry Informatyki na Akademii Górniczo-Hutniczej podkreślił, że Kraków ma wieloletnie tradycje współpracy z uczelniami śląskimi. – Współcześnie skupiamy się na czystej energii, nowoczesnych technologiach, inteligentnych sieciach energetycznych. To właśnie uczelnie inicjowały współpracę między regionami. Niewątpliwie taka oddolna forma kooperacji budzi nadzieję. Niemniej samorządowcy wspomogli starania naukowców – podkreślał Zieliński.