Zdaniem SII obecnie obowiązujące w Polsce przepisy pozwalają na przejmowanie kontroli nad spółkami publicznymi z pominięciem zagwarantowanych przez UE praw akcjonariuszy mniejszościowych.
Problem dotyczy ochrony akcjonariuszy mniejszościowych w sytuacji, gdy dochodzi do wezwań przy przejmowaniu kontroli nad spółkami z podstawowego parkietu Giełdy Papierów Wartościowych. Chodzi o przepis, który pozwala przejmującemu kontrolę ogłosić wezwanie na akcje zapewniające osiągnięcie 66 proc. kapitału, a nie jak wynika z przepisów unijnych 100 proc. Według obowiązującego w Polsce prawa obowiązek wezwania na 100 proc. akcji powstaje dopiero po przekroczeniu progu 66 proc. ogółu głosów.
28 razy w ciągu ostatnich czterech lat naruszono prawa drobnych akcjonariuszy podczas przejęć
– Celem dyrektywy było nałożenie na państwa UE obowiązku ochrony jej akcjonariuszy mniejszościowych w razie przejęcia kontroli nad spółką. Powinno zapewnić ją zobowiązanie osoby bądź podmiotu, który przejął kontrolę nad spółką, do złożenia oferty wszystkim akcjonariuszom mniejszościowym spółki na odkupienie wszystkich posiadanych przez nich papierów po godziwej cenie – wyjaśnia Jarosław Dzierżanowski z SII. Z wyliczeń SII wynika, że w ciągu niespełna czterech ostatnich lat z powodu błędnej implementacji przepisów unijnych przez polskiego ustawodawcę, co najmniej 28 razy naruszono w procesie przejęć unijną dyrektywę. W tym podmioty przejmujące kontrolę nad spółką publiczną wbrew obowiązkowi wynikającemu z dyrektywy aż 19 razy nie wzywały do sprzedaży wszystkich pozostających w obrocie akcji, a jedynie kilku procent (nierzadko nawet ułamka procent tych akcji).
– Mając na uwadze, jak wiele szkody akcjonariuszom mniejszościowym wyrządzają obecne regulacje, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych postanowiło walczyć o ich prawa przed Komisją Europejską. Uznaliśmy, że nie możemy dłużej akceptować tak dalece idącego ignorowania praw akcjonariuszy mniejszościowych przez polskiego ustawodawcę – tłumaczy Dierżanowski.