Rząd przyjął we wtorek m.in. Aktualizację Programu Konwergencji i Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2013-2016. Wicepremier, minister finansów Jacek Rostowski poinformował, że Aktualizacja Programu Konwergencji określa ścieżkę dalszego zmniejszania deficytu sektora finansów publicznych z 3,9 proc. PKB w 2012 r.
Rostowski powiedział, że w ub. roku rządowi nie udało się osiągnąć deficytu sektora finansów publicznych w planowanej wysokości 3,5 proc. PKB. Zaznaczył jednak, że obniżenie deficytu w 2012 r. było wyższe niż wymogi stawiane naszemu krajowi przez UE, a dot. przeciętnego spadku deficytu "w wymiarze strukturalnym, czyli abstrahując od cyklu koniunkturalnego". Poinformował, że przeciętnie od 2009 r. obniżka deficytu wyniosła ok. 1,75 pkt proc. rocznie, zaś UE oczekiwała obniżki w wysokości 1,25 pkt proc. rocznie.
- Przewidujemy 3,5 proc. deficytu sektora (finansów publicznych - PAP) w relacji do PKB w tym roku, potem dalszy spadek - lekki - w przyszłym i potem deficyt na poziomie 1,6 pkt proc. PKB w 2016 r. Wiąże się to z przyspieszeniem wzrostu gospodarczego, dość stopniowego - powiedział. Dodał, że MF przewiduje, że w 2014 r. PKB urośnie o 2,5 proc., a w 2015 - 3,8 proc. i 4,3 w 2016 r.
Według Rostowskiego profil wzrostu zakładany przez rząd do 2016 r. jest dość podobny do tego, który Polska osiągnęła w latach 2009-2012. Pytany o źródła wewnętrzne przewidywanego przyspieszenia wzrostu gospodarczego w Polsce wskazał, że wprowadzono program gwarancji kredytowych dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Poinformował, że realizowany jest także program Inwestycje Polskie i działania przyspieszające wdrażanie programów UE.
Szef resortu finansów zastrzegł, że jeżeli sytuacja gospodarcza ulegnie poprawie, możliwy będzie wcześniejszy powrót do niższych stawek VAT. Minister finansów uzależnił to m.in. od szybszego niż prognozuje obecnie rząd wzrostu gospodarczego. Jak zaznaczył, założenia rządu są pesymistyczne.