Reklama
Rozwiń

KE zawiesza procedurę nadmiernego deficytu przeciwko Polsce

Komisja Europejska poinformowała, że Polska skutecznie redukuje deficyt i dalsze kroki w ramach procedury nadmiernego deficytu nie są potrzebne. Decyzja ta nie oznacza jednak zamknięcia procedury. Komisja zaleciła jedynie jej zawieszenie.

Publikacja: 02.06.2014 16:54

KE zawiesza procedurę nadmiernego deficytu przeciwko Polsce

Foto: Bloomberg

Rekomendację Komisji muszą zatwierdzić jeszcze ministrowie finansów państw UE, co ma nastąpić 20 czerwca.

Polska jest objęta procedura nadmiernego deficytu od 2009 roku. Nasz kraj miał za wysoki deficyt finansów publicznych wobec wymaganego w Traktacie z Maastricht limitu 3 proc. PKB.

KE przypomniała w poniedziałek, że w grudniu zeszłego roku Polsce zalecono obniżenie deficytu nominalnego do 3,9 proc. PKB w 2014 r. i do 2,8 r. PKB w 2015 r. (z pominięciem wpływu transferu aktywów z drugiego filaru systemu emerytalnego).

"W związku z tym Komisja uważa, że procedura nadmiernego deficytu powinna zostać zawieszona, a żadne dalsze kroki nie są konieczne" - poinformowano w komunikacie. KE zastrzegła, że nadal będzie uważnie obserwować sytuację budżetową w Polsce. "Trwała korekta nadmiernego deficytu w wyznaczonym terminie jest jednak obarczona ryzykiem" - oceniła Komisja.

Minister finansów Mateusz Szczurek komentując zalecenia KE podkreślił, że rząd z zadowoleniem przyjął "uznanie przez Komisję podjęcia przez Polskę skutecznych działań dla obniżenia nadmiernego deficytu". Podkreślił, że ocena ta opiera się na konsekwentnych, biorąc pod uwagę ostatnie informacje o stanie koniunktury w naszym kraju, założeniach dotyczących wzrostu gospodarczego. Dodał, że nie uwzględnia ona również w pełni "szeregu działań ułatwiających podatnikom wypełnianie ich zobowiązań wobec państwa i podnoszących wydajność administracji podatkowej".

- Realizacja powyższego pakietu wraz z wypełnieniem pozostałych działań przedstawionych w Programie konwergencji zapewni obniżenie deficytu finansów publicznych (według ESA'2010) poniżej 3 proc. PKB w 2015 r., zgodnie z zaleceniami Rady ECOFIN - wyjaśnił szef resortu finansów.

Procedura zostanie zdjęta w ciągu dwóch

Główny ekonomista BNP Paribas Michał Dybuła powiedział, że zdaniem KE Polska najprawdopodobniej w ciągu najbliższych dwóch lat będzie w stanie zredukować deficyt poniżej 3 proc. PKB, także w ujęciu wyłączającym zmiany w funduszach emerytalnych (metodologia ESA 2010). - Nie jest to bardzo zaskakujące - ocenił.

Dybuła jest przekonany, że w ciągu dwóch lat procedura nadmiernego deficytu zostanie zdjęta z Polski. - W sytuacji, gdy ożywienie gospodarcze będzie - mamy nadzieję - trwałe, a jednocześnie koszty bieżące związane z funkcjonowaniem funduszy emerytalnych będą (...) niższe, to jak najbardziej racjonalne jest twierdzenie, że deficyt sektora finansów publicznych będzie poniżej 3 proc. PKB na koniec 2015 r. - powiedział Dybuła.

Optymistyczne prognozy

Wzrost polskiego PKB w 2014 r. wyniesie 3,2 proc., a w 2015 r. 3,4 proc. - oszacowała Komisja Europejska w swoich wiosennych prognozach gospodarczych. Z takim wzrostem Polska znajduje się na trzeciej pozycji w UE, po Łotwie i Litwie.

W lutym KE przewidywała, że w tym roku PKB Polski wzrośnie o 2,9 proc, a w przyszłym o 3,1 proc.

Pod koniec ubiegłego roku Polsce przyznano w ramach procedury nadmiernego deficytu dodatkowy rok na jego zbicie poniżej dopuszczalnego poziomu 3 proc. PKB. I tak, zgodnie z rekomendacjami, Polska ma zbić deficyt do 2,8 proc. PKB w 2015 r.

Rekomendację Komisji muszą zatwierdzić jeszcze ministrowie finansów państw UE, co ma nastąpić 20 czerwca.

Polska jest objęta procedura nadmiernego deficytu od 2009 roku. Nasz kraj miał za wysoki deficyt finansów publicznych wobec wymaganego w Traktacie z Maastricht limitu 3 proc. PKB.

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Finanse
Listy zastawne: klucz do tańszych kredytów mieszkaniowych?
Finanse
Otwarcie na dialog, czekanie na konkretne działania
Finanse
Putin gotowy na utratę zamrożonych aktywów. Już nie chce kupować boeingów
Finanse
Donald Trump wybiera nowego szefa Fed. Kandydat musi spełniać podstawowy warunek
Finanse
Holistyczne spojrzenie na inwestora