Reklama
Rozwiń

Wyborcze decyzje NBP i Rady Polityki Pieniężnej. Polska idzie śladem Turcji?

Czas porzucić złudzenia – NBP nie jest już niezależnym bankiem centralnym. Nieoczekiwaną w swej skali obniżkę stóp procentowych tłumaczą tylko wybory.

Aktualizacja: 08.09.2023 06:06 Publikacja: 08.09.2023 06:05

Prezes NBP Adam Glapiński

Prezes NBP Adam Glapiński

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Zaskakująca decyzja Rady Polityki Pieniężnej, aby obniżyć stopę referencyjną NBP o 0,75 pkt proc., do 6 proc., przełoży się oczywiście na wzrost inflacji. Ale niezauważalny. Z niedawnych prognoz NBP wynika, że za półtora roku przy niezmienionych stopach inflacja będzie w okolicy 4 proc. Tak gwałtowna i duża obniżka stóp doda zaś do niej tylko 0,2 pkt proc.

Decyzja RPP jest jednak szkodliwa z innego powodu: potwierdza nieprzewidywalność NBP. Prezes tej instytucji Adam Glapiński tłumaczył w czwartek, że na dobrą sprawę obniżki stóp można było zacząć już trzy miesiące temu. RPP z taką decyzją zwlekała, bo chciała mieć pewność, że inflacja jest w trwałym trendzie spadkowym. Teraz ją ma, dlatego postanowiła gwałtownie dostosować poziom stóp.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Finanse
Listy zastawne: klucz do tańszych kredytów mieszkaniowych?
Finanse
Otwarcie na dialog, czekanie na konkretne działania
Finanse
Putin gotowy na utratę zamrożonych aktywów. Już nie chce kupować boeingów
Finanse
Donald Trump wybiera nowego szefa Fed. Kandydat musi spełniać podstawowy warunek
Finanse
Holistyczne spojrzenie na inwestora