Pierwszy rosyjski pozew zbiorowy przeciwko Euroclear Bank

Grupa rosyjskich inwestorów złożyła w sądzie w Moskwie pierwszy pozew zbiorowy przeciwko europejskiemu depozytariuszowi rozliczeniowemu Euroclear Bank. Łącznie w rosyjskim sądzie złożono osiem pozwów przeciw belgijskiej instytucji. Łączna kwota roszczeń wynosi łącznie 184 mld rubli (7,9 mld zł) i 28 tys. dolarów.

Publikacja: 22.07.2023 13:49

Pierwszy rosyjski pozew zbiorowy  przeciwko Euroclear Bank

Foto: Adobestock

Wniosek został zarejestrowany 21 lipca przez Moskiewski Sąd Arbitrażowy. Kwota roszczeń nie została ujawniona przez sąd, ale według informacji kancelarii prawnej NSP, która reprezentuje interesy powodów, łączna kwota roszczeń wynosi 2 mld rubli. Powodami w pozwie zbiorowym jest osiem osób prywatnych oraz bank komercyjny Energotransbank, informuje gazeta RBK.

Czego chcą Rosjanie?

Jako strony trzecie w pozwie wskazano: rosyjski Krajowy Depozyt Rozliczeniowy (NSD), Aton LLC, Tsifra Broker LLC, BrokerCreditService Company LLC, Raiffeisenbank (rosyjski oddział austriackiego banku -red), Sbierbank CIB (inwestycyjna odnoga największego banku Rosji, objęty sankcjami -red), Kit Finance JSC, Alfa Capital Management Company LLC (największy prywatny bank oligachy Fridmana - objętego sankcjami-red), Russian Agricultural Bank (objęty sankcjami -red), VTB Bank (drugi bank Rosji, objęty sankcjami -red).

„Inwestorzy występują z roszczeniami o zwrot wartości zablokowanych aktywów oraz odzyskanie naliczonych, ale nieotrzymanych kwot – spłat obligacji, dywidend, płatności kuponowych itp.” – napisali w oświadczeniu prawnicy NSP. Kancelaria przygotowuje kolejny pozew zbiorowy w interesie inwestorów, którzy nie zdążyli dołączyć do pierwszej grupy.

Również 21 lipca do moskiewskiego sądu arbitrażowego wpłynął pozew przeciwko Euroclear w imieniu prywatnego inwestora Romana Prudentowa. Kwota jego roszczeń wobec międzynarodowego depozytu wynosi 57,2 mln rubli. NSD, LLC Tinkoff Invest Lab, SPB Bank i Tinkoff Bank są wymienione jako osoby trzecie.

Te roszczenia to czwarte i piąte ze spraw toczących się przed rosyjskimi sądami arbitrażowymi przeciwko Euroclear. Wcześniej do belgijskiego depozytariusza trafiały pozwy o zwrot aktywów od:

prywatnego inwestor Elidy Chasanowa, kwota roszczenia 28,2 tys. dol;

spółki zarządzającej Pierwaja, kwota roszczeń wynosi 184,8 mld rubli - to największe roszczenie

firmy zarządzającej Energia-Invest, kwota roszczeń wynosi 143,9 miliona rubli.

Tym samym łączna kwota roszczeń wobec belgijskiego depozytariusza wynosi obecnie 187 mld rubli i 28,2 tys. dolarów.

Niby wygrana, ale nie do końca

Pod koniec lutego Sąd Arbitrażowy w Moskwie uznał roszczenie Bank St. Petersburg z pozwu przeciwko Euroclear złożonego we wrześniu 2022 roku.

W kwietniu 2023 r. belgijski Skarb Państwa udzielił Bankowi Saint Petersburg (BSPB) licencji na uwolnienie aktywów zamrożonych na rachunku Euroclear NSD za około 110 mln dol. Zezwolenie dotyczy aktywów własnych banku, ale nie papierów wartościowych i środków z rachunków klientów. Według prawnika Siergieja Glandina, decyzja belgijskiego regulatora o wydaniu licencji bankowi "Sankt Petersburg" może być ułatwiona przez zwycięstwo banku w sprawie przeciwko Euroclear w moskiewskim sądzie arbitrażowym. Belgijski Skarb Państwa jest regulatorem depozytu Euroclear.

Przedstawiciele Klubu Ochrony Praw Inwestorów zapowiedzieli również wystąpienie do międzynarodowych organów sądowych. Firma doradcza prawna Delcredere opracuje „metody ochrony sądowej w sądach krajowych Belgii i Luksemburga, a także w sądach międzynarodowych dla szerokiego grona inwestorów, których aktywa zostały zablokowane”.

„Chciałbym jednak z góry przestrzec przed oczekiwaniem szybkich rezultatów, ponieważ proces w krajowych sądach unijnych, a tym bardziej w sądach międzynarodowych, to żmudna i długa procedura, która może trwać latami”

Andriej Riabinin, szef praktyki międzynarodowej i sankcji Delcredere

Sąd w Moskwie, aktywa w NSD

NSD jest centralnym depozytem Rosji. Prowadzi ewidencję własności rosyjskich papierów wartościowych posiadanych przez inwestorów. NSD rozlicza transakcje, a także pełni funkcję pośredniego magazynu niektórych zagranicznych papierów wartościowych będących przedmiotem obrotu na giełdzie w Petersburgu i giełdzie w Moskwie.

NSD posiada rachunki w międzynarodowych depozytach Euroclear i Clearstream, które zaprzestały prowadzenia na nich operacji w marcu 2022 roku po rosyjskiej agresji na Ukrainę i wprowadzeniu sankcji. Od 3 czerwca ubiegłego roku NSD jest objęte sankcjami UE, część papierów wartościowych rosyjskich inwestorów została zamrożona, a dywidendy i kupony przestały napływać na rachunki. Płatności są gromadzone w zagranicznych depozytach, ale nie mogą trafiać na konta Rosjan.

Komisja Europejska stwierdziła w publikacji Dziennika Urzędowego UE, że zezwala na odmrożenie zablokowanych aktywów Rosjan, jeśli zrealizują oni transakcje i transakcje zawarte przed 3 czerwca 2022 r. Zagraniczni kontrahenci otrzymali możliwość zawierania transakcji z rosyjskim depozytariuszem do 7 stycznia 2023 r., z zastrzeżeniem spełnienia szeregu warunków. Termin określa rozporządzenie UE 269/2014.

Wniosek został zarejestrowany 21 lipca przez Moskiewski Sąd Arbitrażowy. Kwota roszczeń nie została ujawniona przez sąd, ale według informacji kancelarii prawnej NSP, która reprezentuje interesy powodów, łączna kwota roszczeń wynosi 2 mld rubli. Powodami w pozwie zbiorowym jest osiem osób prywatnych oraz bank komercyjny Energotransbank, informuje gazeta RBK.

Czego chcą Rosjanie?

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Finanse
Długi dają zarobić, a inwestycje kwitną
Finanse
Król Karol III otrzyma ogromną podwyżkę. Dzięki farmom wiatrowym
Finanse
Potężna oferta BGK wsparta funduszami unijnymi
Finanse
Skowrońska: Czy to było bezkrólewie, czy królestwo absolutne PiS?
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Finanse
Prezesi PZU, BGK i BOŚ już ze zgodą KNF