Jak co roku na czele najbogatszych gmin w Polsce - zestawionych w oparciu o wysokość wpływów z PIT na mieszkańca - znalazły się przede wszystkim gminy położone blisko stolicy. Są to Podkowa Leśna, Michałowice, Konstancin-Jeziorna i Izabelin. W najnowszym zestawieniu ustąpiły jednak pozycję lidera małej gminie w województwie pomorskim, która w błyskawicznym tempie wspięła się na szczyt - pisze Business Insider Polska.

Chodzi o Chojnice, w dodatku o wiejską część gminy. Przeciętna kwota PIT na dorosłego mieszkańca wynosiła tak w ubiegłym roku 1,4 tysięcy zł miesięcznie - najwięcej w całym kraju.

Jak się okazało, jest to efekt jednorazowej transakcji sprzedaży firmy przez osobę fizyczną. Gracz w Lotto w Chojnicach wygrał w październiku tego roku 100 tys. w Super Szansę. Statystyki Lotto pokazują, że już wcześniej zdarzyły się w Chojnicach dużo wyższe wygrane. Aż 17-milionowa padła w 2012 r., prawie 7-milionowa w 2013 r. oraz milion złotych w 2015 r., jest to więc pod tym względem wyjątkowa miejscowość na mapie Polski.

Czytaj więcej

Ubóstwo w Polsce. W tych regionach najwięcej osób korzysta z pomocy społecznej

Oprócz szczęścia w loterii poszczególnych mieszkańców, poprawiły się również wszystkie wskaźniki w gminie, wyraźnie spadło bezrobocie i zmniejszyła się liczba osób korzystających z pomocy społecznej.

Na drugim miejscu w rankingu znalazła się Podkowa Leśna, w której średnia kwota miesięcznych wpływów z PIT wyniosła 1 014 zł na dorosłego mieszkańca, a trzecie były Michałowice (939 zł).