Taka procedura jest nakładana przez Brukselę na kraje, których deficyt finansów publicznych przekracza 3 proc. PKB. W przypadku Polski procedura została wszczęta w 2009 r. Już w 2008 r. ujemne saldo finansów publicznych wyniosło 3,6 proc.
Ekonomiści są podzieleni w opiniach, czy do ERM2 – mechanizmu poprzedzającego wstąpienie do strefy euro – można wchodzić, gdy wszystkie kryteria nie będą spełnione, czy też należy z tym zaczekać. – Polityka fiskalna to główny problem, jeśli chodzi o spełnianie kryteriów z Maastricht. Obszar inflacji nie wydaje się głównym problemem – stwierdził Skrzypek. Według niego inflacja w 2010 r. spadnie poniżej 2,5 proc., czyli celu Rady Polityki Pieniężnej.
Szef NBP podsumował pierwszą połowę swojej kadencji. Jak powiedział, średnia inflacja w latach 2007 – 2009 wyniosła 3,4 proc., a więc mieści się w graniach odchyleń od celu RPP. Skrzypek zapowiedział, że jak tylko zostanie wyłoniony nowy skład RPP, rozpocznie się dyskusja na temat publikacji przyszłej ścieżki stóp procentowych. – Mam nadzieję, że uda mi się przekonać radę do rozpoczęcia publikacji ścieżki stóp jeszcze w tym roku – powiedział szef NBP.
W piątek Sejm wybrał pierwszych dwóch członków nowej RPP. Zostali nimi wiceminister finansów Elżbieta Chojna-Duch i Andrzej Bratkowski, były wiceprezes NBP. Ci kandydaci mieli poparcie PO – PSL. Na Chojnę-Duch głosowali też posłowie opozycji. Senat wybierze trzech członków RPP w przyszłym tygodniu. W ciągu kilku tygodni trzeciego członka rady powoła Sejm. Trzy osoby do RPP wyznaczy też prezydent.
[ramka][srodtytul]rekordowa sprzedaż [/srodtytul]