Reklama
Rozwiń

Fotel szefa NBP nie może pozostać pusty

Nowym prezesem Narodowego Banku Polskiego może zostać były członek RPP. Ekonomiści stawiają też na bankowców. Większość z nich uważa, że nazwisko kandydata należy podać niezwłocznie, nie czekając do wyborów prezydenckich

Publikacja: 13.04.2010 02:58

Fotel szefa NBP nie może pozostać pusty

Foto: ROL

Najpilniejszą sprawą z punktu widzenia sprawnego funkcjonowania banku centralnego jest zdaniem 13 znanych polskich ekonomistów pytanych przez ”Rz” szybkie wyznaczenie kandydata na stanowisko prezesa Narodowego Banku Polskiego.

Eksperci nie ukrywają, że trudno się w tym momencie zastanawiać nad kandydaturą szefa banku centralnego. – Jestem jeszcze w szoku, nie myślę w tych kategoriach – stwierdził Jerzy Stopyra, były członek zarządu NBP.

[srodtytul]Powrót do banku[/srodtytul]

Ci, którzy zdecydowali się na podanie – ich zdaniem – najbardziej odpowiednich następców tragicznie zmarłego Sławomira Skrzypka, szukali ich wśród osób specjalizujących się w makroekonomii, finansach publicznych i bankowości. – W mojej ocenie najbardziej prawdopodobne kandydatury to prof. Dariusz Filar i prof. Andrzej Sławiński, obaj zasiadali w RPP minionej kadencji – wyjaśnił prof. Andrzej Wernik z Akademii Finansów. – Mają kwalifikacje, są merytorycznie przygotowani i wprowadzeni w tok pracy banku centralnego. Prof. Wernik podkreślił, że funkcja prezesa NBP jest apolityczna, tak więc kandydatów powinno się szukać właśnie wśród takich osób.

Podobnego zdania jest była członkini RPP Halina Wasilewska-Trenkner. W jej ocenie każda z osób pełniąca obecnie bądź w przeszłości funkcję członka RPP nadaje się na to stanowisko. – Filar i Sławiński są fachowcami, jeżeli chodzi o bankowość centralną, są też znani w środowisku naukowym, ale ich nazwiska nie zamykają listy – podkreśliła Wasilewska-Trenkner. Trzecim najczęściej wymienianym kandydatem jest były prezes Banku Pekao, obecny szef Rady Gospodarczej przy premierze Donaldzie Tusku – Jan Krzysztof Bielecki.

Reklama
Reklama

– Oceniając wszechstronnie potencjalnych kandydatów na fotel szefa banku centralnego, uważam, że Jan Krzysztof Bielecki spełnia idealnie wszelkie wymogi – wyjaśnił Stanisław Nieckarz, były członek RPP. – Ma wiedzę i doświadczenie. Jest fachowcem, zarówno jeśli chodzi o problemy gospodarcze, finanse, jak i bankowość. Świetnie zna się na bankach komercyjnych i wszelkich instrumentach tam wykorzystywanych, a to się bardzo przydaje w banku centralnym.

[srodtytul]Doświadczenie w polityce się przyda[/srodtytul]

Ekonomiści biorą też pod uwagę innego bankowca – Jerzego Pruskiego. Przez ponad rok kierował największym bankiem detalicznym w Polsce – PKO Bankiem Polskim. Pruski zasiadał też w Radzie Polityki Pieniężnej, a od marca 2004 r. do stycznia 2008 r. pełnił funkcję pierwszego zastępcy prezesa NBP. Był jednak ostro skonfliktowany z tragicznie zmarłym Sławomirem Skrzypkiem. Schedę po nim mógłby objąć – zdaniem części ekspertów – także inny były członek RPP prof. Dariusz Rosati. Podkreślano przede wszystkim jego wiedzę merytoryczną oraz kompetencje. – Poza tym otarł się o politykę, a to na tym stanowisku bardzo się przydaje – ocenili ekonomiści.

Sam Rosati nie chciał wymieniać żadnych nazwisk. – Wiem, jaki moim zdaniem byłby idealny prezes – powiedział. – Powinien nim zostać makroekonomista, specjalista w dziedzinie finansów, z doświadczeniem w bankowości centralnej. Poza tym musi to być osoba potrafiąca wypracować kompromis w spornych kwestiach, idealnie byłoby także, aby miała ogładę polityczną.

W dalszej kolejności wymieniono również Andrzeja Raczkę, byłego ministra finansów w rządzie Marka Belki, oraz byłego wicepremiera, a obecnie członka RPP prof. Jerzego Hausnera. Nie pojawił się wśród kandydatów prof. Leszek Balcerowicz, który w świetle ustawy o NBP mógłby znów stanąć na czele banku centralnego.

[srodtytul]Trzeba rozwiązać spór o zysk[/srodtytul]

Reklama
Reklama

Ekonomiści byli podzieleni co do tego, czy kandydat powinien zostać wyznaczony natychmiast czy też mógłby to zrobić dopiero nowo wybrany prezydent. – Nie widzę powodów, aby się z tym spieszyć – stwierdził prof. Witold Orłowski z PricewaterhouseCoopers. – Najważniejsze jest teraz, aby zażegnać konflikt pomiędzy zarządem a RPP oraz stworzyć pozytywną atmosferę współpracy z rządem – podkreślił prof. Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC.

Zdaniem Mirosława Gronickiego, byłego ministra finansów, prezes powinien zostać powołany niezwłocznie. Tego samego zdania jest Rafał Antczak, wiceprezes Deloitte Business Consulting. – Rynki finansowe są w takich sytuacjach bezwzględne, nie jestem pewien, czy nie zechcą wykorzystać naszej tragedii, dlatego trzeba szybko wyznaczyć kandydata – uważa.

[ramka][srodtytul]Dariusz Filar[/srodtytul]

[obrazek=http://grafik.rp.pl/grafika2/460765,475129,6.jpg" style="border: 1px #808080 solid; float: left; margin-right: 8px"]

Profesor Uniwersytetu Gdańskiego, członek RPP poprzedniej kadencji, wcześniej główny ekonomista Pekao. Wchodził również w skład Europejskiej Rady Ekonomistów. Obecnie zasiada w radzie gospodarczej doradzającej premierowi Donaldowi Tuskowi.

[srodtytul]Andrzej Sławiński[/srodtytul]

Reklama
Reklama

[obrazek=http://grafik.rp.pl/grafika2/460765,475130,6.jpg" style="border: 1px #808080 solid; float: left; margin-right: 8px"]

Profesor SGH, członek RPP poprzedniej kadencji. Specjalista w zakresie bankowości centralnej, autor książek o kryzysach walutowych i operacjach otwartego rynku. Przewodniczący Rady Naukowej PTE. Członek Komitetu Nauk Ekonomicznych PAN i Komitetu Polska 2000 Plus.

[srodtytul]Jan Krzysztof Bielecki[/srodtytul]

[obrazek=http://grafik.rp.pl/grafika2/460765,475131,6.jpg" style="border: 1px #808080 solid; float: left; margin-right: 8px"]

Kierował rządem od stycznia do grudnia 1991. Był dyrektorem i przedstawicielem Polski w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju w Londynie.

Reklama
Reklama

W latach 2003 – 2009 pełnił funkcję prezesa Pekao. Obecnie jest przewodniczącym Rady Gospodarczej przy premierze RP.

[srodtytul]Dariusz Rosati[/srodtytul]

[obrazek=http://grafik.rp.pl/grafika2/460765,475132,6.jpg" style="border: 1px #808080 solid; float: left; margin-right: 8px"]

Członek RPP pierwszej kadencji. Jest członkiem Komitetu Nauk Ekonomicznych PAN, Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, a także European Economic Association i European Association of ComparativeEconomic Studies. Europoseł poprzedniej kadencji.

[srodtytul]Andrzej Raczko[/srodtytul]

Reklama
Reklama

[obrazek=http://grafik.rp.pl/grafika2/460765,475133,6.jpg" style="border: 1px #808080 solid; float: left; margin-right: 8px"]

Minister finansów w rządach Marka Belki, Leszka Millera i Grzegorza Kołodki. Były wiceprezes Banku Gospodarki Żywnościowej. Obecnie pracuje razem z Markiem Belką w Departamencie Europejskim Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

[srodtytul]Jerzy Pruski[/srodtytul]

[obrazek=http://grafik.rp.pl/grafika2/460765,475134,6.jpg" style="border: 1px #808080 solid; float: left; margin-right: 8px"]

Członek RPP pierwszej kadencji. Od marca 2004 r. do stycznia 2008 r. pełnił funkcję pierwszego zastępcy prezesa NBP. W kwietniu tego samego roku został powołany na stanowisko prezesa zarządu PKO BP. Jest prezesem Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.[/ramka]

Reklama
Reklama

[i]Masz pytanie wyślij e-mail do autorki [mail=e.glapiak@rp.pl]e.glapiak@rp.pl[/mail][/i]

Najpilniejszą sprawą z punktu widzenia sprawnego funkcjonowania banku centralnego jest zdaniem 13 znanych polskich ekonomistów pytanych przez ”Rz” szybkie wyznaczenie kandydata na stanowisko prezesa Narodowego Banku Polskiego.

Eksperci nie ukrywają, że trudno się w tym momencie zastanawiać nad kandydaturą szefa banku centralnego. – Jestem jeszcze w szoku, nie myślę w tych kategoriach – stwierdził Jerzy Stopyra, były członek zarządu NBP.

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Reklama
Finanse
Trump przypuścił nowy atak na Powella. Prezydent znalazł sposób na pozbycie się szefa Fed?
Finanse
Listy zastawne: klucz do tańszych kredytów mieszkaniowych?
Finanse
Otwarcie na dialog, czekanie na konkretne działania
Finanse
Putin gotowy na utratę zamrożonych aktywów. Już nie chce kupować boeingów
Finanse
Donald Trump wybiera nowego szefa Fed. Kandydat musi spełniać podstawowy warunek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama