Duży kapitał ludzki, niskie koszty zatrudnienia, korzystne położenie geograficzne, znacząca wielkość rynku i stabilna sytuacja polityczno-gospodarcza decydują dziś o wysokiej atrakcyjności Polski dla zagranicznych inwestorów. Według badania przeprowadzonego w końcu ubiegłego roku wśród zagranicznych firm przez TNS Polska na zlecenie Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIIZ), wciąż jesteśmy dobrym miejscem do inwestowania i rozwijania biznesu. Najczęściej wskazywanym motywem wyboru Polski jako miejsca na nowe przedsięwzięcia jest kombinacja kilku elementów.

Zagraniczni przedsiębiorcy chwalą polską kulturę pracy, postawę i zaangażowanie pracowników oraz znajomość języków obcych. Koszty zatrudnienia są nadal konkurencyjne w stosunku do pozostałych krajów, a balans między jakością kadry a kosztami jej zatrudnienia wciąż jest bardzo atrakcyjny. Kolejnym ważnym w ocenie czynnikiem jest możliwość uzyskania dotacji i dofinansowania. Z perspektywy przedsiębiorców, dostęp do grantów z budżetu państwa oraz ulg podatkowych (zwłaszcza w specjalnych strefach ekonomicznych) oraz możliwość skorzystania z funduszy unijnych, stanowią duże wsparcie dla inwestycji.

Na niekorzyść Polski na tle pozostałych krajów przemawiają utrudnienia formalne oraz nadmiar biurokracji. Bariery administracyjne i zbyt długi proces zakładania firmy mogą zniechęcać całkiem nowych inwestorów, których jeszcze w Polsce nie ma. Słabą stroną jest również infrastruktura drogowa. Z kim konkurujemy? Zdaniem badanych, krajami najbardziej konkurencyjnymi wobec Polski są Czechy, Słowacja oraz Ukraina. Ponadto wśród innych wskazywanych jako konkurencję krajów pojawiły się: Bułgaria, Francja, Niemcy, Rosja, Rumunia.

Inwestorzy oceniali także współpracę z PAIIZ. Łączny odsetek badanych, którzy ocenili kontakt z Agencją bardzo pozytywnie, wyniósł 91 proc. Silnymi stronami PAIIZ jest m.in. dobra sieć kontaktów oraz wiedza na temat rynku i programów pomocowych. Do słabych stron inwestorzy zaliczyli brak wpływu na decyzje instytucji i organów administracyjnych.