Modne stało się prowadzenie działalności gospodarczej za pośrednictwem np. cypryjskiej spółki holdingowej, także przez osoby wcześniej z biznesem niezwiązane. Czym jest wehikuł podatkowy? Pojęcie to można roboczo i potocznie zdefiniować jako krajową lub międzynarodową strukturę kapitałowo-korporacyjną dla biznesu, mającą na celu optymalizację podatkową. Jak widać, jednym z elementów wehikułu jest struktura działająca na podstawie międzynarodowych umów podatkowych. Są one kluczowe jeżeli chodzi o optymalizację podatkową firm działających na rynkach zagranicznych, ale mogą być wykorzystywane również na potrzeby struktur krajowych, wyłącznie w celu obniżenia całości podatków w grupie kapitałowej i u właścicieli.
Biznesu oraz osób dobrze sytuowanych nie trzeba specjalnie namawiać na zmniejszanie obciążeń podatkowych. Efektywne rozwiązania w tym zakresie przyniosło rozszerzenie Unii Europejskiej i zaadoptowanie przez nowo przyjęte kraje Unii dorobku wspólnego systemu w zakresie podatków bezpośrednich przy jednoczesnym zachowaniu części starszych traktatów o unikaniu podwójnego opodatkowania (np. umowa Polska – Cypr).
Tradycyjne raje podatkowe nie są dla wszystkich podatków wystarczająco bezpieczne, ale dają najwięcej korzyści
Jaki dochód może podlegać optymalizacji? W zasadzie wszystkie źródła potencjalnie wchodzą w ten zakres. Szczególnie firmowe. Efektywnie, jeżeli roczny dochód wynosi co najmniej 1,5 mln zł. Ostatnio, wzorem bogatszych sąsiadów, polscy aktorzy i sportowcy jak również indywidualni menedżerowie, zakładają własne wehikuły podatkowe.
Co jest potrzebne do zrealizowania bezpiecznego i funkcjonalnego wehikułu podatkowego? Przed przystąpieniem do przygotowania optymalnego podatkowo wejścia na pole istotnych (powiedzmy powyżej 8 proc. płaconych podatków) oszczędności, potrzebny jest szczegółowy plan (mapa) struktury własnościowej biznesu oraz przeanalizowanie możliwości umiejscowienia np. spółki holdingowej w kraju, który spełniałby dwa podstawowe założenia, tj., niski poziom opodatkowania dochodów z bieżącej działalności (np. handlowej, usługowej czy finansowej) i korzystny podatkowo sposób wypłaty dywidendy dla polskich właścicieli biznesu oraz wykorzystanie dodatkowych zachęt podatkowych istniejących w danym kraju. Przykładowo, zachętami podatkowymi będą: