Losy bonusów dla szefów PZU bywają jednak zmienne. Zdarzyło się już, że w jednym roku akcjonariusze przyznali nagrodę prezesowi ubezpieczyciela, a w drugim – decyzją walnego zgromadzenia – odebrali. Zawirowania dotyczyły nagrody dla byłego prezesa PZU Cezarego Stypułkowskiego. – Ostatecznie nie oddałem jednak tej nagrody (45 tysięcy złotych – red.), gdyż wygrałem proces ze spółką – mówi „Rz” były prezes. Tym razem za przyznaniem nagrody Andrzejowi Klesykowi głosowało wszystkich ośmiu członków rady obecnych na jej posiedzeniu. Argumentowali m.in., że mimo dekoniunktury na rynkach kapitałowych PZU wypracowało zysk.
[wyimek]11,8 mld zł WZA PZU może – teoretycznie – przeznaczyć na dywidendę [/wyimek]
Zaplanowane na 30 czerwca zwyczajne WZA ma się zająć również podziałem ubiegłorocznego zysku. Skarb Państwa (55 proc. akcji spółki) wystąpił nawet ze specjalnym wnioskiem. Wynika z niego, że największy akcjonariusz w PZU może sięgnąć do niepodzielonego zysku z lat poprzednich. Przez dwa ostatnie lata towarzystwo nie wypłacało dywidendy, przeznaczając wypracowane środki na kapitał zapasowy. W spółce jest zatem 8,8 mld złotych kapitałów zapasowych i 3 mld złotych ubiegłorocznego zysku do podziału. Jak już wcześniej pisała „Rz”, sprawa podziału może być jednak próbą zachęcenia innego dużego inwestora w PZU – firmy Eureko (33 proc.) – do zawarcia ugody na proponowanych przez Skarb Państwa warunkach. Holendrzy domagają się większości akcji ubezpieczyciela. Spór ciągnie się od blisko dziesięciu lat.
Drobni inwestorzy są jednak sceptyczni, czy dojdzie w tym roku do wypłaty dywidendy. – Pozagiełdowy obrót akcjami PZU się nie ożywił, jak w latach poprzednich przed walnym zgromadzeniem – mówi jedna z osób handlujących akcjami ubezpieczyciela. Dziś są one skupowane po 200 – 220 złotych za akcję o nominale 1 zł. W 2008 roku przed walnym zgromadzeniem mającym dokonać podziału zysku akcje PZU osiągały 380 – 400 złotych za sztukę.
Prawo do dywidendy mają ci akcjonariusze, którzy dokonają wpisu swoich akcji do księgi akcyjnej minimum na tydzień przed WZA. Wczoraj w księdze PZU zarejestrowanych ich było 7,4 tys. Zgodnie z polityką dywidendową przyjętą przez zarząd przed pięcioma laty na wypłaty dla akcjonariuszy przeznaczane ma być od 25 do 50 proc. zysku. Zasada ta była jednak łamana w dwóch poprzednich latach.