W Warszawie rozpoczyna się dziś Polsko-Koreańskie Forum Gospodarcze. – Podpisane zostaną m.in. umowy między Korea Eximbankiem i Polską Agencją Informacji i i Inwestycji Zagranicznych oraz z BGK dotyczące finansowania projektów inwestycyjnych i handlowych – mówi Bożena Giacchini, prezes Izby Gospodarczej Polska-Korea Południowa.
Jak wyjaśnia, firmy koreańskie zainteresowane są możliwościami inwestycyjnymi w Polsce. Samsung Engineering czy GS Engineering & Construction myślą o projektach inżynierskich, głównie współfinansowanych ze środków unijnych (budowa oczyszczalni ścieków, elektrowni, mostów, kolei).
Ostatnio największe umowy na koreańskie inwestycje w naszym kraju podpisane zostały pod koniec 2005 r. Na taki krok zdecydowały się LG Electronics oraz grupa kooperantów, jak Heesung Electronics, LG Innotek, Dong Yang Electronics czy Ohsung Display. Liczba firm z kapitałem koreańskim w Polsce przekroczyła 110.
Bilans handlowy między naszymi krajami wypada z polskiego punktu widzenia niekorzystnie. W ubiegłym roku polski eksport do Korei wart był 312,1 mln dol., o niemal 10 proc. więcej niż rok wcześniej. Wartość importu wzrosła ponad 30 proc. i przekroczyła 5 mld dol.
Za największą inwestycją koreańską w Polsce stoi koncern LG, który podpisał z polskim rządem kontrakt na budowę fabryki monitorów. Inwestycja ma wartość 800 mln euro. Niewiele ponad dwa lata od uruchomienia fabryki w Biskupicach Podgórnych powstało w niej 10 mln modułów ciekłokrystalicznych.