Granty bez względu na koniunkturę

Korzystne zmiany w przepisach dotyczących udzielania pomocy nie będą dotyczyć tych firm, które już podpisały umowy o wsparcie

Publikacja: 09.10.2009 02:17

Zakończyły się już konsultacje międzyresortowe dotyczące zmiany zasad udzielania tzw. premii technologicznej. Wkrótce projekt trafi pod obrady rządu.

Premia technologiczna to jedna z form unijnego wsparcia z programu „Innowacyjna gospodarka”. Firmy mogą zaciągać w bankach komercyjnych kredyt na wdrożenie nowych technologii, którego część jest potem spłacana z unijnych funduszy jako premia technologiczna. Główna zmiana dotyczy sposobu wyliczania premii. Obecnie jest ona związana z przychodami ze sprzedaży, jakie ma uzyskiwać przedsiębiorca w wyniku realizacji projektu. Problem w tym, że w dobie kryzysu firmy mogą mieć problem z uzyskaniem takich wysokich przychodów, by pokryły poniesione wcześniej wydatki inwestycyjne. Taka sytuacja byłaby bardzo niekorzystna dla firm, ale też dla poziomu wykorzystania funduszy UE. Resort oszacował, że nawet 30 proc. z 410 mln euro mogłoby się przez to zmarnować.

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy premia ma być więc wyliczana po prostu na podstawie wydatków poniesionych na realizację projektu. Ma być wypłacana w jednej transzy, po zakończeniu inwestycji. – To bardzo dobre rozwiązanie, firmy zyskują gwarancję otrzymania w całości pomocy z UE – komentuje Tomasz Kierzkowski, dyrektor biura funduszy UE i programów publicznych w Pekao SA.

[wyimek]1,6 mld zł wynosi budżet na dotacje w postaci premii technologicznej[/wyimek]

Ministerstwo Gospodarki podkreśla też, że dzięki noweli wysokość premii będzie mogła sięgnąć do 70 proc. kosztów inwestycji, a jak obecnie – 70 proc. zaciągniętego przez firmę kredytu. Poza tym przedsiębiorstwa będą mogły poszerzyć katalog wydatków współfinansowanych z unijnej pomocy – o koszty zakupu gruntów czy nieruchomości. Z samą inwestycją będzie można już ruszyć, gdy bank komercyjny przekaże dokumentację do Banku Gospodarstwa Krajowego (zajmuje się on oceną, czy dany projekt nadaje się do dofinansowania i wypłaca premie technologiczną). Obecnie przedsiębiorcy muszą czekać, aż BGK wyrazi pozytywną opinię.

Ten typ dotacji cieszy się raczej słabym zainteresowaniem. Do połowy września (od początku lipca) napłynęło 21 wniosków, z czego dziewięć zakwalifikowało się do wsparcia. – Przedsiębiorcy czekają na zmianę warunków – uważa Kierzkowski. Taka strategia wydaje się bardzo dobra. W noweli zabrakło sugerowanych wcześniej przez resort gospodarki rozwiązań pozwalających, by z nowych zasad skorzystały firmy, które już podpisały umowy. – Skoro resort powołuje się na kryzys, powinien przede wszystkim skierować nowe rozwiązania właśnie dla tych firm – zauważa Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z PKPP Lewiatan.

Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje