Założenia do ustawy mają być gotowe do końca tego miesiąca.

W tym projekcie znaleźć się mają propozycje ograniczenia obowiązków informacyjnych, głównie przedsiębiorców. Do tej pory resort przeanalizował 100 takich obowiązków, ma pomysły ma redukcję dokumentów i obowiązków w 26 przypadkach. Część z nich związana jest z systemem ubezpieczeń społecznych oraz z prawem pracy.

- Odwróćmy sytuację, niech będzie tak, że zaświadczenia potrzebne będą w rzadkich i spornych przypadkach, a w oczywistych nie - tłumaczy Waldemar Pawlak. - Dzięki uproszczeniu procedur i wprowadzeniu elektronicznego obiegu dokumentów, firmy zaoszczędzą nie tylko czas, ale i pieniądze - na konferencji prasowej wymienił między innymi pomysł na zlikwidowanie konieczności wystawiania co miesiąc raportów informujących o opłaceniu składki zdrowotnej. Wiceminister gospodarki Mieczysław Kasprzak poinformował, że likwidacja przeanalizowanych 26 obciążeń da 3 mld zł oszczędności.

Resort planuje zniesienie obowiązku przekazywania przez firmy zwolnień lekarskich do ZUS, zastąpienie miesięczne raportów wysyłanych do ZUS raportami kwartalnymi, zniesienie wymogu posiadania opinii rzeczoznawcy o przystosowaniu miejsca do pracy oraz obowiązku publikacji sprawozdań finansowych w Monitorze Polskim B, w przypadku, gdy sprawozdania takie składane są do sądu rejestrowego.