Kwota transakcji nie jest znana, a, zgodnie z komunikatem AIB, jej przeprowadzenie nie będzie miało wpływu na sytuację kapitałową banku.

Jednocześnie irlandzki bank ponownie zbiera oferty na zależny AIB Investment Management, zarządzający aktywami wartymi ponad 9 mld euro. Zainteresowane kupnem są dwa fundusze private equity z Wielkiej Brytanii oraz szwajcarska firma zarządzająca kapitałem Bellevue, która ofertę złożyła razem z Bloxham Stockbrokers.

Oferty są zbierane po wycofaniu się z transakcji kupna przez Irish Life, który miał za AIBIM zapłacić między 15 a 20 mln euro. Decyzja była wynikiem stres testów, które wykazały, że Irish Life potrzebuje 4 mld euro.

Sprzedaż spółki to kolejny krok w zbieraniu środków, którego wymaga plan rekapitalizacji i restrukturyzacji uzgodniony po otrzymaniu przez instytucję pomocy od państwa. Rząd wpompował w AIB ponad 7 mld euro, przejmując tym samym 93 proc. udziałów w banku. Właśnie z tego powodu, pod koniec zeszłego roku AIB sprzedało hiszpańskiemu Santanderowi 70 proc. udziałów w Banku Zachodnim WBK, za prawie 3 mld euro.

Bank Centralny zażądał od AIB zebrania dalszych 13,3 mld euro po wynikach marcowych stres testów. Na koniec 2010 r. bank wykazał 10 mld euro straty.