Najważniejszą sprawą, z jaką przyjdzie się zmierzyć Radzie ds. Gospodarczych i Finansowych (Ecofin) w drugiej połowie roku, będzie oczywiście problem Grecji. Nasz rząd wyznaczył jednak także inne priorytety, które powinny być w tym czasie zrealizowane.
Należą do nich: efektywne wprowadzenie w życie rozwiązań służących wzmocnieniu wzrostu gospodarczego, stworzenie podstaw stabilizacji finansów publicznych w UE oraz wdrażanie – w ramach strategii "Europa 2020" – inicjatyw na rzecz zatrudnienia i wzrostu gospodarczego. – Te działania mają służyć wzmocnieniu konkurencyjności globalnej UE, a także szybkiemu i adekwatnemu reagowaniu na bieżącą sytuację gospodarczą – napisano w dokumencie resortu finansów przygotowanym dla Rady. – Europa pozostaje pod wpływem kryzysu finansowego i gospodarczego oraz kryzysu finansów publicznych w niektórych państwach członkowskich UE.
Polski rząd uważa, że stabilność wspólnej waluty jest kluczowa dla stabilności całej UE – mimo że nasz kraj jeszcze do strefy euro nie wszedł. Dlatego też będziemy dążyć do wzmocnienia dyscypliny fiskalnej i nadzoru makroekonomicznego. Ważne jest też, aby cały czas doskonalić i wypracowywać nowe, lepsze instrumenty pomocowe.
Ważne z punktu widzenia Polski będzie też dbanie o wzmocnienie stabilności sektora finansowego w Unii. W obliczu ostatniego kryzysu jasne stało się, że nadzór rynków finansowych musi być cały czas monitorowany, doskonalony i wzmacniany. Co więcej, nasz rząd chce doprowadzić do opracowania zasad zarządzania kryzysowego, które służyłyby zabezpieczeniu sektora przed negatywnymi skutkami kryzysów oraz utrzymaniu stabilności rynków finansowych. – Szczególny nacisk zostanie położony na wdrażanie rozwiązań zwiększających integralność i przejrzystość sektora finansowego oraz ograniczających zagrożenia systemowe i nadmierne podejmowanie ryzyka – czytamy w dokumencie.
Kolejnym ważnym wyzwaniem będzie przygotowanie unijnego budżetu na 2012 rok.