Reklama

Sześć miliardów na waloryzację rent i emerytur w 2012 roku

Sześć miliardów złotych będzie kosztowała budżet państwa przyszłoroczna waloryzacja rent i emerytur. Wszystko za sprawą wysokiej tegorocznej inflacji. Rząd szacuje ją na 3,5 proc., ale jeśli sprawdzi się prognoza ekonomistów - 4,3 proc., budżet będzie musiał wyłożyć na jeszcze więcej pieniędzy

Publikacja: 05.07.2011 12:54

Sześć miliardów na waloryzację rent i emerytur w 2012 roku

Foto: Fotorzepa, Szymon Łaszewski Szymon Łaszewski

Ekonomiści szacują, że w drugim kwartale sięgnęła ona 4,7 proc., a JP Morgan ostrzega, że może być jeszcze wyższa. Zdaniem banku, inflacja osiągnie szczyt w sierpniu - 5,2 proc.

Z tego powodu resort pracy uważa, że minimalny wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2012 roku powinien wynieść 4,02 proc.

W przygotowanym w ministerstwie projekcie rozporządzenia zapisano, że przy takim wskaźniku koszt waloryzacji sięgnie ok. 6 mld zł w skali dziesięciu miesięcy przyszłego roku. Taki poziom waloryzacji zaproponowano też Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych. Wynika on z pozostawienia dotychczasowych zasad, w oparciu o które podnoszono świadczenia, czyli 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2011 roku i poziom inflacji.

"Przedstawiciele związków zawodowych nie zgodzili się z przedstawioną propozycją, uważając, że wysokość zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2012 roku powinna kształtować się na poziomie 50 proc. realnego wzrostu płac" - czytamy w projekcie. "W tej sytuacji, w związku z nieuzgodnieniem w ramach Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2012 roku, rząd ustalił wysokość zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent na minimalnym ustawowym poziomie wynoszącym 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2011 roku".

Z uzasadnienia wynika, że wyższa waloryzacja nie jest możliwa ze względu na sytuację finansów publicznych, w tym Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, konieczność ograniczania wydatków państwa oraz konieczność korekty deficytu sektora instytucji rządowych i samorządowych poniżej 3 proc. PKB. A każde zwiększenie wskaźnika waloryzacji o 0,1 pkt procentowego to dodatkowy koszt w skali 10 miesięcy 2012 roku w kwocie 150 mln zł.

Reklama
Reklama

Rząd wziął pod uwagę szacunki, z których wynika, że inflacja średnioroczna wyniesie 3,5 proc., a przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej wzrośnie realnie w tym roku o 2,6 proc. 20 proc. z tego daje 0,52 proc., co z kolei po uwzględnieniu inflacji oznacza 4,02 proc

Finanse
Członek Fed wzywa do obniżki stóp. Media typują go na następcę Jerome’a Powella
Finanse
Donald Trump twierdzi, że nie planuje zwolnić szefa Fed, Jerome’a Powella
Finanse
Srebro najdroższe od 14 lat. Powodów jest kilka
Finanse
Kulawa moralność finansowa Polaków. Ponad 2/5 z nas akceptuje oszustwa
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Finanse
Trump przypuścił nowy atak na Powella. Prezydent znalazł sposób na pozbycie się szefa Fed?
Reklama
Reklama