Blisko rok od publikacji polskiego Krajowego Programu Reform w ramach realizacji strategii „EUROPA 2020", trwa pierwsza weryfikacja przyjętych założeń, a wskaźniki makroekonomiczne z 2011 r. różnią się od prognoz z dokumentu.

Oczekiwany - przez autorów polskiego KPR - wzrost PKB w ujęciu realnym na 2011 r. miał wynosić 4 proc. Jest to zbliżony wynik do wstępnych szacunków GUS - który podał, że PKB był wyższy o 4,3 proc. w porównaniu z 2010 r. Natomiast zakładana spadkowa tendencja dotycząca bezrobocia w Polsce nie została zrealizowana w 2011 r. Stopa bezrobocia mierzona według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) wzrosła w IV kw. 2011 roku do 9,7 proc. Według  KPR miało to być 9,4 proc. W IV kw. 2010 r. wskaźnik ten wynosił 9,3 proc.  Z kolei saldo obrotów bieżących do PKB - według wstępnych szacunków – wyniosło na koniec 2011 r. minus 4,1 proc. Oczekiwana wartość według polskiego Krajowego Programu Reform miała oscylować w granicach minus 3,4 proc.  PKB.

Krajowy Program Reform „Europa 2020" jest dziesięcioletnią strategią, która ma za zadanie odpowiedzieć na wyzwania stojące przed państwami UE, z uwzględnieniem unijnej strategii. Do celów strategicznych UE zalicza się: wzrost zatrudnienia, inwestycje w badani i rozwój (B+R), redukcje zużycia energii i emisji CO2, podniesienie poziomu wykształcenia oraz zmniejszenie ilości osób dotkniętych ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Rada Ministrów przyjęła polski KPR w kwietniu 2011 r.

- To dobrze, że rząd ma wizję rozwoju gospodarki kraju i plan realizacji tej wizji. Jednak, jak dotąd żadna poznana przeze mnie strategia rządowych nie została zrealizowana – mówi „Rz" Konrad Walczyk z Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH.

Ministerstwo Gospodarki aktualizuje KPR w ramach realizacji strategii „EUROPA 2020". Zgodnie z harmonogramem tzw. Semestru Europejskiego, państwa członkowskie UE dokonują aktualizacji KPR i przekazują dokument do Komisji Europejskiej w kwietniu każdego roku. Taki wybór terminu aktualizacji wynika z chęci, aby po ocenie przez KE oraz na forum Rady UE, dokument mógł być podstawą do określenia założeń budżetów państw członkowskich na kolejny rok.