Prezes EBOiR Thomas Mirow powiedział na wtorkowej konferencji prasowej, że bank chce skoncentrować się na wspieraniu dwóch sektorów: finansowego i energetycznego. "W sektorze energetycznym skupimy się na energii ze źródeł odnawialnych, dystrybucji gazu i elektryczności, poprawie wydajności w produkcji energii oraz na budowie interkonektorów" - zaznaczył.

Poinformowano, że bank chce wspierać rozwój polskiego rynku kapitałowego. "Bank będzie kontynuować wspieranie finansowania dla małych przedsiębiorstw, prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych, projektów energetycznych, energii odnawialnej i efektywności energetycznej, a także ICT (Information Communication Technology), w sektorach: energetycznym, przemysłowym, transportu publicznego, a także w gospodarce odpadami" - napisano w komunikacie banku.

Bank podał, że w Polsce "zainwestował łącznie 5,5 mld euro". "Rok 2011 był dla banku rokiem rekordowym, w Polsce zainwestował 900 mln euro (inwestycje kapitałowe i dług)" - napisano.

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju jest międzynarodową organizacją finansową utworzoną w 1991 r., z siedzibą w Londynie; skupia mniej więcej 60 państw, w tym wszystkie kraje należące do Unii Europejskiej. 51 proc. udziałów w banku ma Unia Europejska.

Celem banku jest wspieranie przemian gospodarczych w regionie, który obejmuje państwa Europy Środkowej i Wschodniej (także w państwach byłego ZSRR) oraz państwa centralnej Azji (w tym Turcję i Mongolię), przez udzielanie kredytów i gwarancji, inwestycji kapitałowych oraz współpracę techniczną. Warunkiem udzielenia pomocy jest demokracja i poszanowanie praw człowieka w tych krajach. Kredyty EBOiR są udzielane zarówno rządom na określone projekty (zwłaszcza na budowę infrastruktury, restrukturyzację sektorów gospodarczych i przekształceń własnościowych), jak i podmiotom prywatnym.