Poza Białorusią, z którą kontakty gospodarcze są utrudnione z przyczyn politycznych, wszystkie kraje Partnerstwa Wschodniego (Armenia, Azerbejdżan, Gruzja, Mołdawia i Ukraina) zacieśniają współpracę ekonomiczną z Unią Europejską. Mówiono o tym na piątkowych obradach 1. Forum UE – Partnerstwo Wschodnie w Tbilisi.
– Pracujemy nad tym, by współpraca gospodarcza z krajami Partnerstwa była łatwiejsza. Tak rozumiemy rolę administracji – tworzenie przestrzeni do nawiązywania bliższych kontaktów, handlu i inwestycji oraz inteligentne wspieranie tych procesów. A Polska ma się tu czym pochwalić – powiedział „Rz" Andrzej Dycha, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki.
Negocjacje z Gruzją i Mołdawią
Po trzech latach wstępnych rozmów właśnie teraz rozpoczynają się negocjacje w sprawie DFCTA (Porozumienie o Szeroko Zakrojonej i Kompleksowej Strefie Handlu) z Gruzją i Mołdawią. Rozmowy z Ukrainą się zakończyły i choć układ stowarzyszeniowy z przyczyn politycznych nie ma szans na rychłe wejście w życie, to jednak DCFTA mogłoby zacząć funkcjonować wcześniej. Tu jednak inicjatywa należy do Brukseli.
Jak podkreślają zarówno politycy, jak i eksperci, DCFTA nie jest zwykłą umową handlową. Mówi nie tyle o taryfach, ile o zasadach, na jakich powinna funkcjonować współpraca gospodarcza.
– W znacznej mierze zasady określane w DFCTA są przyjmowane przez kraje partnerskie jeszcze przed wejściem tych porozumień w życie, są więc one raczej podsumowaniem dotychczasowych działań – zauważył w rozmowie z „Rz" Klaudijus Maniokas, szef litewskiej firmy konsultacyjnej ESTEP.