– Prognozy Fitch zakładają, że relacja deficytu do PKB się obniży, choć nie tak szybko, jak przewiduje polski rząd – powiedział Matteo Napolitano, dyrektor działu finansów publicznych Fitch Ratings. Resort finansów liczy na to, że deficyt sektora finansów publicznych w relacji do PKB spadnie w tym roku do 2,9 proc. z 5,1 proc. w 2011 r. Każdego kolejnego roku ma się obniżać o 0,7 pkt proc. Minister Jacek Rostowski nie wyklucza, że w 2016 r. zamiast niedoboru będziemy mieć już nadwyżkę.
Fitch w swoich wyliczeniach jest nieco mniej optymistyczny. W rozmowie z „Rz" Napolitano przyznał, że nie wydaje mu się, aby polskiemu rządowi udało się zejść z deficytem w tym roku poniżej 3 proc. – Może to być wynik zbliżony do tego, co prognozuje Komisja Europejska, czyli ok. 3,3 proc. PKB – powiedział.
3,3 proc. PKB wyniesie deficyt finansów publicznych Polski w tym roku – prognozuje Komisja Europejska
Podobnie jak nasz rząd, agencja ratingowa przewiduje, że relacja długu państwa do PKB, która (według metodologii unijnej) wzrosła w ubiegłym roku do 56,3 proc. PKB z 54,8 proc. PKB, od tego roku zacznie się obniżać. Jednak tak jak w przypadku deficytu wolniej, niż zakłada rząd. – W 2012 r. będzie to 55,6 proc. PKB, a rok później 54,4 proc. PKB – mówi nam dyrektor w Fitch.
Rostowski zapowiedział tymczasem, że w tym roku dług w relacji do PKB spadnie już do 53,5 proc., a w przyszłym do 52,5 proc. W 2015 r. ma być poniżej 50 proc. PKB. Liczony zgodnie z zasadami krajowymi dług ma spadać jeszcze szybciej. Minister nie wyklucza, że poniżej pierwszego progu ostrożnościowego 50 proc. PKB będzie już w tym roku.