Miedwiediew przyśpiesza prywatyzację

Nowy premier Rosji chce w tym roku sprzedać jak najwięcej państwowych aktywów. W tym 7,6 proc. akcji Sbierbanku

Publikacja: 22.05.2012 16:12

Władimir Putin i Dmitrij Miedwiediew

Władimir Putin i Dmitrij Miedwiediew

Foto: AFP

Na pierwszym posiedzeniu nowego rządu Rosji wicepremier Igor Szuwałow zapowiedział, że grafik przyśpieszonej prywatyzacji będzie gotowy w ciągu 7-10 dni. Miedwidiew określił przyśpieszenie prywatyzacji rosyjskiej gospodarki jako jeden z priorytetów swojego rządu na najbliższe pół roku.

- Według tego jak sobie z tym zadaniem poradzimy, będzie oceniany realny, a nie papierowy kierunek tego rządu — wyjaśnił Miedwiediew.

Jeszcze w kwietniu ogłosił on, że rosyjską prywatyzację blokują lobbiści (nie tylko szefowie firm ale i urzędnicy), ale nowy rząd się nie ugnie i doprowadzi ją do końca. Teraz zapowiedział upublicznienie spisu państwowych aktywów. Zobowiązał też urzędników do uzasadnienia, dlaczego dana firm nie trafi do sprzedaży. Firmy państwowe dostaną też zakaz powiększania swoich aktywów. Na każdy zakup potrzebna będzie zgoda rządu.

W Rosji państwo kontroluje ok. połowy gospodarki. Nikt nie wie, ile dokładnie przedsiębiorstw jest państwowych. Na ostatniej liście firm do prywatyzacji z sierpnia 2011 r znalazły się 22 firmy. Wtedy podano, że swoje większościowe pakiety skarb państwa sprzeda m.in. w Alrosa (diamenty, drugi producent na świecie), Aerofłot (narodowy przewoźnik), Rusgidro (zarządza wszystkimi rosyjskimi elektrowniami wodnymi) i Zarubieżnieft (eksporter ropy).

Złota akcja zostałaby w rękach Kremla w Rosneft (największy producent ropy — jedna piąta krajowego wydobycia), banku VTB (drugi bank Rosji), Inter RAO JES (największy producent prądu), Rossielchozbank (odpowiednik naszego BGŻ) i Sowkomfłot (flota handlowa Rosji).

Ostatecznie do dziś nie sprzedano nic, choć plan prywatyzacyjny na ten rok zakłada dochody na poziomie 16,2 mld dol.. A do 2017 r ma to być 40 mld dol. Kluczowa będzie zapowiadana na jesień sprzedaż 7,6 proc. akcji Sbierbanku. Rosjanie chcieliby za nie uzyskać 4-5 mld dol..

Zdaniem międzynarodowej grupy ekspertów, która na zlecenie rządu pracuje nad strategią rozwoju Rosji — do 2020 r, musi zostać sprzedana większość państwowych małych i średnich firm. W rękach państwa powinno pozostać 20-25 kluczowych koncernów. Inaczej nie ma mowy o rozwoju gospodarczym.

Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje