Raport ten definiuje najważniejsze wyzwania i wskazuje działania niezbędne do realizacji celów zrównoważonego rozwoju w sześciu priorytetowych obszarach, za które uznano: kapitał społeczny, kapitał ludzki, infrastrukturę, zasoby naturalne, energię, a także jakość państwa i instytucji publicznych.
W dokumencie zapisano wyzwania, jakim powinien sprostać biznes i administracja by zapewnić rozwój. Zdaniem autorów raportu, aby wybudować w Polsce kapitał społeczny, to nawyki współpracy powinny być wpajane już od lat szkolnych przez system edukacyjny. Usprawnienie systemu edukacyjnego, poprawa jego jakości oraz dostosowanie do wyzwań współczesnego świata będzie kluczowe rozwoju kapitału społecznego
Po to by rozwijać kapitał ludzki potrzebne przekazywania uczniom chęci nauki przez całe życie, budowania umiejętności wynikających z nauki przedmiotów ścisłych, a także promowanie mobilności i myślenia systemowego. Kluczowe jest również dopasowanie edukacji do potrzeb rynkowych poprzez ściślejszą współpracę nauki z biznesem oraz stworzenie ram instytucjonalnych dla takich działań, a także umożliwienie uczniom i studentom dostępu do nowych technologii i najnowszej wiedzy rynkowej. Dodatkowo wskazano m.in. na potrzebę: tworzenia systemów aktywizujących osoby niepełnosprawne oraz zagrożone wykluczeniem społecznym, wykorzystywania potencjału osób starszych poprzez tworzenie możliwości i warunków pracy oraz wdrożenia rozwiązań, które będą zapobiegały emigracji wykształconych młodych ludzi za granicę.
Przedsiębiorcy zwracają uwagę na znaczenie infrastruktury jako narzędzia rozwoju, a nie celu samego w sobie. W raporcie podkreślono również, że rozwiązanie problemów dotyczących zasobów naturalnych wymaga" stworzenia spójnego i przewidywalnego systemu regulacji oraz analiz skutków ekonomicznych, ekologicznych i społecznych dla wprowadzanych przepisów i regulacji środowiskowych" oraz „systemu bodźców i zachęt jak np. preferencyjne kredyty lub ulgi podatkowe do finansowania rozwiązań pro środowiskowych". Zdaniem autorów raportu, aby zapewnić Polsce bezpieczne dostawy energii pochodzącej ze zróżnicowanych źródeł, w przystępnej cenie i nie generującej kosztów społecznych i środowiskowych, konieczne jest podjęcie decyzji na temat rozwoju różnych źródeł energii oraz stworzenie odpowiednich regulacji zapewniających stabilność prawa, zwłaszcza w odniesieniu do celów redukcji emisji CO2 . Potrzebna jest również rozbudowa i modernizacja infrastruktury przesyłowej.
W ostatniej dziedzinie związanej z jakością państwa oraz instytucji publicznych biznes proponuje wzmocnienie pomiędzy przedstawicielami sektora publicznego i prywatnego oraz zmiana sposobu myślenia o rolach i zadaniach państwa oraz przedsiębiorców, a także budowanie wzajemnego zaufania. Biznes postuluje zapewnienie optymalnego poziomu biurokracji, a więc takiego, który gwarantuje porządek i jasne zasady funkcjonowania, ale nie krępuje rozwoju przedsiębiorczości. W tym celu z potrzebne są m.in: rzetelna oceny skutków wprowadzanych regulacji, proponowanie projektów PPP , wykorzystywania przez administrację nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjne, większa sprawność postępowań sądowych – szczególnie w sprawach gospodarczych oraz zwiększenia efektywności wykorzystania środków publicznych na B+R (poprzez np. klastry).