MasterCard obniży opłaty interchange

Mastercard ogłosił, że od pierwszego stycznia 2013 obniży większość obowiązujących w Polsce stawek opłaty interchange

Publikacja: 01.06.2012 11:12

MasterCard obniży opłaty interchange

Foto: Bloomberg

- Decyzja wychodzi naprzeciw oczekiwaniom NBP co do obniżenia opłaty interchange, jest jednak niezależną decyzją MasterCard. Organizacja płatnicza nie obniży przy tym wszystkich stosowanych w Poslce stawek do poziomu oczekiwanego przez NBP, zastrzega też sobie prawo do wprowadzanie kolejnych zmian w opłatach Interchange w przyszłości – poinformowano w komunikacie.

Tym samym potwierdziły się informacje "Rzeczpospolitej".

W ocenie Mastercard wdrożenie programu redukcji opłat kartowych w Polsce nie przyczyni się do zwiększenia liczby transakcji wykonywanych kartami płatniczymi.

- Obniżamy interchange na wybranych kartach, które reprezentują 99 proc. obrotu kartami MasterCard. Obniżki są znaczące, ale nie są dokładnie takie jak w propozycji NBP – poinformował Michał Skowronek,  dyrektor MasterCard Polska.

Przykładowo stawka interchange dla kart debetowych Maestro ma spaść  od początku przyszłego roku do 1,11 pkt. proc., a dla mikropłatności czyli transakcji na niskie kwoty,  zgodnie z cennikiem MasterCard  są one niższe.

Nie zmienią się natomiast stawki interchange dla kart kredytowych MasterCard World oraz MasterCard World Signia, dla których wynoszą one odpowiednio 2 proc. i 2,2 proc. Organizacja płatnicza tłumaczy, że to są karty typu premium, a tego typu produktami konkuruje z systemami trójstronnymi Dinners Club i Amex, które nie są uczestnikami porozumienia opracowanego przez NBP.

- Nasza decyzja jest krokiem wychodzącym naprzeciw oczekiwaniom NBP, ale  pozostawiamy sobie prawo do decydowania o stawkach interchange. Zgłosiliśmy wiele zastrzeżeń do  programu redukcji opłat opracowanego przez  NBP,  nie do końca zgadzamy się z tymi propozycjami, dlatego nie przystępujemy do umowy. Mamy zastrzeżenia zarówno natury biznesowej jak i prawnej – tłumaczy Michał Skowronek.

Obecnie średnia stawka interchange w Polsce wynosi 1,5-1,6 proc. w zależności od rodzaju karty i jest dwukrotnie wyższa niż średnia w Unii Europejskiej. Zgodnie z propozycją porozumienia opracowanego przez zespół pod kierownictwem NBP  stawki mają  spaść w pierwszym etapie do 1,1 -1,2 proc., a perspektywie 2017 roku do 0,7-0,8 proc. Plan obniżek tych opłat poparły już  banki, handlowcy, agenci rozliczeniowi oraz  organizacja płatnicza Visa.

Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że podejmie prace legislacyjne w sprawie obniżenia interchange jeśli działania pozaregulacyjne nie przyniosą efektów.

Opłaty interchange uiszcza agent rozliczeniowy na rzecz banku wydawcy karty. Część jest przekazywana organizacji płatniczej. Dla punktów handlowo-usługowych przyjmujących płatności bezgotówkowe stanowi ona główny koszt obsługi kart.

Stanowisko Visa Europe

Jesteśmy zdziwieni decyzją MC. Wierzyliśmy, że system ten wykaże odpowiedzialność za zrównoważony rozwój rynku kartowego i obrotu bezgotówkowego w Polsce i zaakceptuje dobre, kompromisowe rozwiązania wypracowane wysiłkiem wielu stron pod auspicjami Narodowego Banku Polskiego – a nie będzie grał w kotka i myszkę z tak poważną instytucją.

Zdecydowanie uważamy, że Program redukcji opłat kartowych w Polsce wypracowany pod auspicjami NBP jest najlepszym rozwiązaniem w obecnych uwarunkowaniach obrotu bezgotówkowego w Polsce. Jest to kompleksowy pakiet działań obejmujących m.in. stopniowe obniżanie zarówno opłat interchange, jak i prowizji ponoszonych przez detalistów na rzecz agentów rozliczeniowych – wspierany przez określone działania wszystkich stron i uzgodniony w efekcie wielomiesięcznej, wspólnej pracy banków, agentów rozliczeniowych i detalistów przy udziale Narodowego Banku Polskiego, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Gospodarki oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Nie znając na tym etapie wszystkich szczegółów – ale wiedząc, że decyzje MasterCard o obniżce opłat interchange dotyczą tylko niektórych produktów tej organizacji, nie dotykają zaś mocno ostatnio promowanych przez organizację MasterCard kart World (zarówno debetowych, jak i kredytowych), dla których stawki interchange sięgają 2 procent i więcej – postrzegamy ten ruch jako pozorny: nie gwarantujący osiągnięcia założonych w Programie celów (np. obniżek opłat ponoszonych przez detalistów w kolejnych latach), ani nie odsuwający ryzyka rozwiązań regulacyjnych, które nie byłyby dobre dla żadnej ze stron, jakie uczestniczyły w tworzeniu Programu pod auspicjami NBP.

Uważamy, że ta jednostronna decyzja nie jest poważną odpowiedzią, respektującą kompromisowe propozycje wypracowane przez wielostronny zespół roboczy powołany przez NBP.

Ważne jest również, co w tej sytuacji będzie rekomendować Rada ds. Systemu Płatniczego przy NBP, która zgodnie z harmonogramem zawartym w Programie redukcji opłat kartowych w Polsce ma ostatecznie rozpatrzyć deklaracje organizacji płatniczych dotyczące tego Programu na swoim posiedzeniu 29 czerwca br.

Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje