Pogorszyły się nastroje społeczne

Październikowy pomiar Wskaźnika Optymizmu Konsumentów (WOK) pokazał dalsze pogorszenie nastrojów społecznych. Poziom wskaźnika w porównaniu z wrześniem spadł o 2,45 pkt, osiągając poziom 72,06 pkt. To najniższy wynik od lat - podał Ipsos

Publikacja: 31.10.2012 15:50

Wskaźnik Optymizmu Konsumentów Ipsos może przybierać wartości z przedziału od 0 do 200 pkt. Ostatni pomiar przeprowadzono między 5 a 14 października br. na reprezentatywnej próbie 1005 Polaków, którzy ukończyli 15 lat.

Jak wynika z badania, 74 proc. (plus 2 pkt proc. wobec września) Polaków stwierdziło, że sprawy naszego kraju zmierzają w złym kierunku. Jednocześnie zmalał odsetek respondentów, którzy twierdzą, że sprawy kraju idą w dobrą stronę (we wrześniu twierdziło tak 21 proc. pytanych, podczas gdy w październiku 17 proc.).

"W październikowym pomiarze wszystkie składowe wskaźnika WOK obniżyły swój wynik. Tego typu tendencja obserwowana jest już kolejny miesiąc" - napisano w komunikacie.

Ocena klimatu gospodarczego, czyli bieżącej sytuacji gospodarczej w kraju i oczekiwań względem jej zmian, w stosunku do września nieznacznie się pogorszyła do 55,87 pkt, co oznacza spadek o 1,29 pkt.

"Wskaźnik bieżący, odnoszący się zarówno do oceny obecnej sytuacji krajowej gospodarki, jak i sytuacji materialnej gospodarstw domowych, spadł o 1,78 pkt, osiągając poziom 62,14 pkt" - napisano.

Nieco ponad połowa badanych - 52 proc. - jest zdania, że sytuacja gospodarcza w Polsce w ostatnich 12 miesiącach się pogorszyła. Natomiast 4 proc. uważało, że sytuacja gospodarcza się poprawiła. We wrześniu tego zdania było 8 proc. pytanych.

"W październikowym pomiarze najbardziej zmalał wskaźnik skłonności do zakupów, spadając do poziomu 82,85 pkt. Różnica w porównaniu do zeszłego miesiąca wyniosła 3,23 pkt" - podkreślono.

Z badania wynika też, że zmniejszył się odsetek osób, które uważają, że sytuacja materialna ich gospodarstwa domowego w najbliższych 12 miesiącach się poprawi. We wrześniowym pomiarze 18 proc. respondentów spodziewało się poprawy tej sytuacji w ciągu najbliższego roku. W październiku uważało tak 15 proc.

Negatywna ocena zarówno sytuacji obecnej, jak i przyszłej, przekłada się również na spadek wskaźnika oczekiwań względem przyszłości. W stosunku do września spadł on o 1,42 pkt, osiągając poziom 75,42 pkt. "W porównaniu do zeszłego miesiąca znacząco zwiększyła się grupa osób deklarujących brak możliwości odłożenia jakichkolwiek pieniędzy w ciągu najbliższych 12 miesięcy. We wrześniu 73 proc. badanych deklarowało brak takich możliwości, podczas gdy w październiku odsetek ten wzrósł do poziomu 78 proc" - stwierdzono.

Prognozy „Parkietu”.
Jak oszczędzać i inwestować w czasach spadających stóp procentowych?
Finanse
Czego może nas nauczyć Warren Buffett?
Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej