Każdorazowo publikacje rankingów najbogatszych ludzi świata budzą wielkie emocje, ale zestawienia ograniczone są jedynie do maksymalnie kilkuset osób. Tymczasem, jak podaje firma doradcza Boston Consulting Group, na świecie jest aż 13,8 mln gospodarstw domowych, których aktywa inwestycyjne przekraczają 1 mln dol. Z raportu firmy wynika, że ich łączny majątek wynosił na koniec 2012 r. 135,5 bln dol. Był to dla nich doskonały rok – wartość aktywów wzrosła o 7,8 proc. podczas gdy rok wcześniej 3,6 proc.
Giełda pomogła
– 2012 był również pierwszym rokiem, kiedy wartość majątku najbogatszych rosła szybciej niż przed kryzysem – mówi Norbert Dworzyński, młodszy partner w warszawskim biurze BCG. Wskazuje dodatkowo, że głównym motorem wzrostu były rynki kapitałowe. Przyczyniła się również do tego polityka banków centralnych, które od kilku lat konsekwentnie pompują do systemu bankowego pieniądze. – Wiele krajów w 2012 r. pozostawało na skraju recesji, zmagając się z problemem bezrobocia. Jednocześnie sytuacja najzamożniejszych rodzin wyraźnie się poprawiła. To pokazuje, że przepaść między bogatymi a resztą społeczeństwa coraz bardziej się powiększa – dodaje Dworzyński.
Majątki rosły najszybciej w regionie Azja oraz Pacyfik, gdzie w 2012 r. zyskały 13,8 proc., oraz w Europie Wschodniej (13,2 proc.). Z kolei w Japonii wzrost wyniósł 2,4 proc., w Europie Zachodniej 5,2 proc., a w Ameryce Północnej 7,8 proc.
Najwięcej zamożnych mieszka w USA – w kraju jest niemal 5,9 mln gospodarstw domowych z aktywami ponad 1 mln dol. Ale jeśli chodzi o ich udział w ogólnej liczbie gospodarstw domowych, to w Katarze stanowią 14,3 proc., w Szwajcarii 11,6 proc., a w Kuwejcie 11,5 proc.; w Japonii już tylko 2,6 proc., a w USA 4,9 proc. Ogółem milionerzy odpowiadają za 0,9 proc. wszystkich gospodarstw domowych świata.
Sytuacja się zmienia, gdy próg posiadanego majątku zostaje podwyższony do 100 mln dol. Tego typu gospodarstw nadal najwięcej jest w USA, ale jest ich już nieco ponad 3 tys., w Wielkiej Brytanii nieco ponad 1 tys., w Chinach 851, a w Niemczech 680. Jednak nie we wszystkich krajach milionerów przybywa – największy spadek został zanotowany w Rosji. W 2012 r. mieszkało tam 328 rodzin z majątkiem ponad 100 mln dol., podczas gdy rok wcześniej było ich ponad dwa razy więcej.