W całej Europie spada liczba wyjść funduszy private equity z dużych inwestycji. W zeszłym roku było ich 61 w porównaniu z 85 w roku 2011, wynika z danych zebranych przez E&Y. Wynika to między innymi z niższej rentowności spółek portfelowych i problemów ze znalezieniem inwestorów. Mimo to fundusze PE wciąż dobrze sobie radzą z budowaniem wartości spółek, w które inwestują. W związku z tym inwestycje za pośrednictwem PE mogą się bardziej opłacać niż na przykład giełdowe inwestycje w akcje dużych spółek.

- Widać zaniepokojenie w sektorze PE, a wraz ze spadającym zyskiem z inwestycji inwestorzy funduszy stają się bardziej wybredni. W rezultacie zdobycie środków na kolejne inwestycje będzie stanowiło wyzwanie dla niektórych funduszy – zauważa Brendan O'Mahony, partner zarządzający działem Doradztwa Transakcyjnego EY Polska.

Największym wyzwaniem dla funduszy PE jest sytuacja makroekonomiczna. W latach 2005 - 2007 roczny wzrost EBITDA firm, w które inwestowały fundusze, wynosił 15,2 proc. To zdecydowanie więcej niż wzrost EBITDA spółek notowanych na giełdach (wynosił 11,2 proc.).  W latach 2010-2012 wzrost EBITDA wyniósł zaledwie 5,3 proc. - To największy spadek w historii naszego badania, chociaż nadal wzrost wskaźnika spółek portfelowych jest większy niż w przypadku spółek publicznych, w przypadku których wyniósł on 4,1 proc. - mówi Brendan O'Mahony.

Polska jest jednak pod tym względem zieloną wyspą, ponieważ zainteresowanie naszym krajem przez PE jest wciąż duże. W ostatnich 12 miesiącach największą transakcją była sprzedaż przez Mid Europa Partners firmy LuxMed za około 400 mln euro. Ponadto Abris Capital Partners weszło w Investors Holdings i przejęło BPH TFI oraz zainwestowało w rumuńską firmę kurierską Cargus, Mid Europa Partners kupiło sieć laboratoriów medycznych Alpha Medical, Advent International Corporations kupił Eko Holding, Enterprise Investors sprzedało swoje udziały w Zelmerze, Riverside Partners wyszło z firmy MK Żary, Innova Capital wyszła z Donako i jednocześnie zainwestowała w rumuńską grupę energetyczną EnergoBit, Value4Capital nabyło udziały w Home.pl, a MCI Management wycofało się z Mall.cz.

Ósme badanie EY oparte jest o dane dotyczące kondycji finansowej ponad 380 firm z całej Europy, których udziałowcami są lub były fundusze Private Equity. Warunkiem włączenia firmy do badania był próg wartości spółki (ang. enterprise value) w wysokości 150 mln euro w momencie wejścia funduszu PE.