Fitch przyznaje, że spowodowany przeniesieniem połowy aktywów OFE do ZUS spadek długu publicznego i deficytu zmniejszy dystans Polski do grupy krajów posiadających rating „A" (Polska ma od Fitch ocenę A minus). Agencja podkreśla jednak, że kluczowe będą działania rządu, mające doprowadzić do odpowiedniego obniżenia tzw. progów ostrożnościowych dla długu, o tyle, o ile zmniejszony zostanie dług w wyniku przejęcia środków z OFE. Fitch podkreśla, że wprowadzenie odpowiednich zmian ustawowych będzie miało znaczenie przy ocenie naszego ratingu.
Wcześniej również agencje Moody's i S&P orzekły, że zmiany w OFE choć nie powinny mieć wpływu na wiarygodność kredytową Polski, to nie poprawią kondycji finansów publicznych na trwałe.
"Ogłoszone w ubiegłym tygodniu reformy systemu emerytalnego wydają się generalnie neutralne dla profilu kredytowego państwa, przy założeniu, że władze dostosują limity długu publicznego w stopniu, w jakim wskutek zmian obniży się relacja długu publicznego do PKB" - napisano w nocie.
"Początkowy korzystny wpływ na relację długu publicznego do PKB może zostać zrównoważony spadkiem aktywów na zaspokojenie przyszłych emerytur i wynikającym z tego wzrostem długoterminowych zobowiązań państwa" - dodano.
Agencja zaznacza, że pełna ocena reform będzie możliwa, gdy znany będzie ostateczny kształt propozycji i towarzyszących zmianom ustaw.