Reklama
Rozwiń

Liderzy inwestycji bezpośrednich 2013

USA, Chiny i Rosja uzyskały w minionym roku najwięcej bezpośrednich inwestycji w swoje gospodarki. Rosja wskoczyła na podium dzięki... jednej transakcji.

Publikacja: 29.01.2014 10:14

Dane o światowych inwestycjach w gospodarki 2013 r. opublikował ONZ, a dokładniej UNCTAD (Konfenecja ds handlu i rozwoju). Najwięcej inwestorzy włożyli w firmy amerykańskie - 159 mld dol; Chiny przyciągnęły 127 mld dol., a Rosja - 94 mld dol. (wzrost o 83 proc. rok do roku).

Nasz sąsiad zepchnął z podium na piąte miejsce Hongkong a między nimi ulokował się raj podatkowy Brytyjskich Wysp Dziewiczych.

Dwa lata temu w zestawieniu 2012 r. specjaliści ONZ umieścili Rosję na dziewiątym miejscu. Skok o sześć pozycji to zasługa drugiej największej w historii transakcji branży paliwowej - zakupu przez BP 18,5 proc. akcji Rosneft. Stanowiło to część umowy kupna-sprzedaży połowy koncernu TNK-BP od BP przez Rosneft. Dzięki temu BP stał się największym udziałowcem Rosneft z pakietem 19,75 proc.

W marcu 2013 r Igor Sieczin i Robert Dudley poinformowali prezydenta Rosji, że zakończone zostały wszelkie formalności prawno-finansowe związane z transakcją. Została ona przeprowadzona jednocześnie w kilku punktach na całym świecie, w tym w rajach podatkowych na Karaibach i Cyprze oraz w Europie Zachodniej.

Spółka oligarchów AAR za połowę akcji TNK-BP dostała 27,73 mld dol. w gotówce. Druga połowa należąca do koncernu BP została opłacona akcjami Rosneft (12,84 proc.) oraz 16,65 mld dol. w gotówce. Dodatkowo BP kupił 5,66 proc. akcji Rosneft od państwowego właściciela  - Rosneftegaz, stając się największym jednostkowym prywatnym udziałowcem z pakietem 19,75 proc. (koncern miał już 1,25 proc. akcji).

Rosneft zyskał nowe złoża na Syberii, półwyspie Jamał i Uralu. Ma też należące dotąd działki w Wietnamie, Wenezueli i Brazylii. A także rafinerie w Rosji i na Ukrainie oraz sieć ok. 1400 stacji benzynowych. Cała transakcja kosztowała Rosneft ponad 61 mld dol..Największą w historii branży było przejęcie Mobil przez Exxon za ponad 72 mld dol.

Specjaliści ONZ są zdania, że poziom inwestycji bezpośrednich w Rosji pozostanie w najbliższych kilku latach na poziomie 2013 r lub wyższym. Ich rosyjscy koledzy nie podzielają takiego optymizmu. Na prywatyzację czekają wprawdzie duże aktywa jak bank VTB, ale Kreml wciąż ociąga się z ich sprzedażą.

Finanse
Listy zastawne: klucz do tańszych kredytów mieszkaniowych?
Finanse
Otwarcie na dialog, czekanie na konkretne działania
Finanse
Putin gotowy na utratę zamrożonych aktywów. Już nie chce kupować boeingów
Finanse
Donald Trump wybiera nowego szefa Fed. Kandydat musi spełniać podstawowy warunek
Finanse
Holistyczne spojrzenie na inwestora