Dane o światowych inwestycjach w gospodarki 2013 r. opublikował ONZ, a dokładniej UNCTAD (Konfenecja ds handlu i rozwoju). Najwięcej inwestorzy włożyli w firmy amerykańskie - 159 mld dol; Chiny przyciągnęły 127 mld dol., a Rosja - 94 mld dol. (wzrost o 83 proc. rok do roku).
Nasz sąsiad zepchnął z podium na piąte miejsce Hongkong a między nimi ulokował się raj podatkowy Brytyjskich Wysp Dziewiczych.
Dwa lata temu w zestawieniu 2012 r. specjaliści ONZ umieścili Rosję na dziewiątym miejscu. Skok o sześć pozycji to zasługa drugiej największej w historii transakcji branży paliwowej - zakupu przez BP 18,5 proc. akcji Rosneft. Stanowiło to część umowy kupna-sprzedaży połowy koncernu TNK-BP od BP przez Rosneft. Dzięki temu BP stał się największym udziałowcem Rosneft z pakietem 19,75 proc.
W marcu 2013 r Igor Sieczin i Robert Dudley poinformowali prezydenta Rosji, że zakończone zostały wszelkie formalności prawno-finansowe związane z transakcją. Została ona przeprowadzona jednocześnie w kilku punktach na całym świecie, w tym w rajach podatkowych na Karaibach i Cyprze oraz w Europie Zachodniej.
Spółka oligarchów AAR za połowę akcji TNK-BP dostała 27,73 mld dol. w gotówce. Druga połowa należąca do koncernu BP została opłacona akcjami Rosneft (12,84 proc.) oraz 16,65 mld dol. w gotówce. Dodatkowo BP kupił 5,66 proc. akcji Rosneft od państwowego właściciela - Rosneftegaz, stając się największym jednostkowym prywatnym udziałowcem z pakietem 19,75 proc. (koncern miał już 1,25 proc. akcji).