Europejski patent z roku na rok zdobywa coraz większe uznanie na świecie. W ubiegłym roku ilość wniosków, jaka wpłynęła do EPO, wzrosła o 2,8 proc. ustanawiając nowy rekord na poziomie 266 tys. Rekordowa była także ilość zatwierdzonych patentów, która w 2013 r. osiągnęła wartość 66 700, co oznacza wzrost o 1,6 proc.

- Zapotrzebowanie na ochronę patentową na terenie Europy rośnie już czwarty rok - tłumaczy cytowany w komunikacie Benoît Battistelli, prezes EPO. - Ten wzrost jest dowodem, że przedsiębiorstwa z całego świata coraz częściej postrzegają Europę jako główny ośrodek innowacji. Silna pozycja europejskich przedsiębiorstw w technologiach obfitujących w patenty ponownie podkreśla główną rolę tych sektorów w tworzeniu miejsc pracy i stymulowaniu wzrostu gospodarczego Unii Europejskiej - wskazuje.

Zalety w postaci ochrony własności intelektualnej przy pomocy patentu europejskiego coraz częściej doceniają także polskie firmy. Wprawdzie w ubiegłym roku rodzime podmioty zgłosiły w sumie 510 patentów, czyli nieco mniej niż w roku 2012 kiedy złożono 527 wniosków, to trzeba zauważyć, że w ciągu ostatnich pięciu lat odnotowano prawie 81% wzrost. Składane przez polskie firmy wnioski coraz częściej kończą się także przyznaniem ochrony. W 2013 r. liczba udzielonych patentów wzrosła o 19 proc. z 80 do 95.

Wśród wnioskodawców wyróżnia się kilka podmiotów. Największym polskim aplikantem w 2013 r. była firma IMT International Tobacco Machinery, która złożyła 20 wniosków. Kolejne miejsca przypadły Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Instytutowi Technologii Eksploatacji, Telekomunikacji Polskiej oraz spółce Adamed.

Pod względem specjalizacji, polski przemysł zajmował mocną pozycję w dziedzinie procesów termicznych, chemii spożywczej, materiałów metalurgicznych, maszyn specjalnych, elementów mechanicznych oraz mebli.